Wolna Palestyna

15/05/2018

Masowe morderstwo w Gazie

Filed under: Filmy w j. ang,Wiadomości — Wolna Palestyna @ 09:12

 

14 maja 2018

MASS MURDER IN GAZA – Israeli forces slaughtered over 50 Palestinian protesters in Gaza today as the United States celebrated moving it’s embassy to occupied Jerusalem. For weeks Palestinians have been demonstrating for their basic rights and have continuously been met with unconscionable violence. Report produced by Chris Smiley

 

Izrael: wojsko urządziło kolejną rzeź Palestyńczyków

Przynajmniej 41 Palestyńczyków zginęło dziś z rąk izraelskich żołnierzy rozpędzających demonstracje wzdłuż muru oddzielającego Strefę Gazy od terytorium Izraela. Rannych jest prawie dwa tysiące osób.

Nie było w Palestynie bardziej krwawego dnia od bombardowania Strefy Gazy w 2014 r. 30 marca, gdy rozpoczynał się Marsz Powrotu i izraelscy żołnierze również strzelali do tłumu (nie oszczędzając najmłodszych demonstrantów ani dziennikarzy), zginęło 18 osób, a ponad 1400 odniosło rany. 39 osób przewiezionych do szpitali jest w stanie krytycznym.

Palestyńczycy demonstrowali dziś sprzeciw wobec otwarcia w Jerozolimie (Al-Kuds) ambasady amerykańskiej, co jest konsekwencją grudniowej decyzji Donalda Trumpa o oficjalnym uznaniu tego miasta za stolicę Izraela, wbrew wcześniejszym porozumieniom pokojowym i stanowisku ONZ. Poniedziałek był dniem strajku generalnego w enklawie – nieczynne były urzędy, banki, szkoły czy sklepy. Odbyły się również zapowiadane manifestacje pod murem oddzielającym Strefę Gazy od terytorium Izraela i tam właśnie doszło do rzezi. Palestyńczycy palili opony, niektórzy rzucali kamieniami w stronę żołnierzy izraelskich. Ci strzelali do demonstrantów gazem łzawiącym i ostrą amunicją, gdy ci zbliżyli się na odległość mniejszą niż kilkaset metrów. Wśród zabitych jest czternastolatek oraz mężczyzna poruszający się na wózku inwalidzkim.

W tym samym dniu amerykańska delegacja na otwarciu nowej ambasady w Jerozolimie zapewniała o niezachwianej przyjaźni między gospodarzami a Waszyngtonem. Z „wielkiego dnia Izraela” cieszył się również na Twitterze Donald Trump.

Wśród ok. 1900 rannych (taką liczbę „Al-Dżazira” podała po szesnastej czasu polskiego) jest 74 dzieci, 23 kobiety i ośmiu dziennikarzy.

To zdjęcie Fadiego Abu Saleha, Palestyńczyka w Gazie konfrontującego
izraelskich żołnierzy, zostało szeroko rozpowszechnione w zeszłym tygodniu.
Dziś zastrzeliło go izraelskie wojsko.

Od początku protestów w ramach Marszu Powrotu żołnierze izraelscy zabili przynajmniej 86 Palestyńczyków, a ponad 9400 ranili.

https://strajk.eu/izrael-wojsko-urzadzilo-kolejna-rzez-palestynczykow/

 

TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: