Wolna Palestyna

20/01/2018

Afera taśmowa w Izraelu. Syn premiera, prostytutki i umowa rządowa za 20 miliardów dolarów

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 19:43

Izraelem wstrząsa skandal związany z opublikowaniem nagrania swobodnych rozmów syna premiera Benjamina Netanjahu i syna jednego z izraelskich potentatów gazowych.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że nagranie zostało zrobione pod klubem ze striptizem. „Wyślę jej wiadomość, żeby zrobiła ze mną „przejażdżkę”, stary…” – emocjonuje się pod klubem Jair Netanjahu, syn premiera Izraela w rozmowie z towarzyszącym mu Kobi Maimonem, synem biznesmena sektora gazowego. Towarzyszył im jeszcze Roman Abramow, współpracownik australijskiego potentata medialnego Jamesa Packera. Abramow próbował studzić krew syna premiera – „Jesteś głupkiem. Jeśli ktoś sfotografuje cię pod klubem ze striptizem, wiesz, jak będzie to wyglądać?” – pytał retorycznie.

Mimo dobrej i przyjacielskiej wydawałoby się zabawy młodzieńcy szybko zaczynają podliczać swoje zobowiązania finansowe, wynikające z płacenia rachunków w klubie. „Wiesz, ile dzisiaj wydałem? To nie było nawet na mnie, wydałem na niego 400 szekli” – mówi Maimon, mając na myśli syna premiera. Natenjahu nie wydaje się jednak chętny do uregulowania tak wyliczonego długu – „W porządku, on spłaci” – mówi syn polityka wskazując Abramowa. Ten jednak oświadcza, że nie ma już gotówki. Tymczasem Maimon nadal narzeka – „2000 [szekli] w klubie ze striptizem”. Do narzekań przyłącza się Abramow – „Też wydałem 400 [szekli] w gotówce”. „Jutro rano wstaniesz i niczego nie będziesz pamiętał” – ironicznie komentuje wymianę zdań towarzyszący synom prominentów ochroniarz.

Maimon nie ustaje jednak w wyliczaniu swoich wydatków, przy czym jego szacunki rosną, bowiem w kolejnej wypowiedzi twierdzi już, że stracił 3000 szekli. „Wydałem 300 na Clarę i 400 dałem Netanjahu” – mówi Maimon o wydatkach na striptizerki, jednak zostaje poprawiony przez syna premiera – „Nie, 400 było na prostytutkę”. Następnie następuje dłuższa wymiana zdań na temat zalet poszczególnych tancerek. W pewnym momencie rozmowa schodzi na inny temat.

„Teraz, stary, on otwiera Lewiatana” – mówi Abramow o Maimonie, wymieniając nazwę dużego pola gazowego – „będziemy z tego żyć przez dwa lata. Jak było z Lewiatanem, powiedz nam” – mówi do syna premiera. Netanjahu odpowiada – „Mój tata ma dla twojego taty wielki interes. Bracie, musisz być dla mnie miły. Bracie, mój tata ma dla twojego taty słodki interes, walczył o to w Knessecie [izraelskim parlamencie], bracie”. Jak twierdzi dalej „Mój ojciec naprawdę o to walczył. Pamiętam”. Przywodzi to syna premiera do powrotu do dyskusji o wzajemnych długach – „Bracie, mój tata dał wam umowę za 20 miliardów dolarów, a ty nie możesz skreślić mi 400 szekli?”. Dwóch młodzieńców wymienia następnie opinie o problemach, jakie sprawiał przewodniczący izraelskiej komisji do spraw bogactw naturalnych, niejaki Sheshinski. Netanjahu junior nie omieszkał jednak po tym jeszcze raz przypomnieć Maimonowi – „Płaczesz o 400 szekli, Mój ojciec załatwił 20 miliardów dolarów twojemu ojcu, a ty płaczesz nad 400 szeklami ode mnie, jesteś sukinsynem…”. „Nie chciałbym, aby ta rozmowa wypłynęła. Boże dopomóż. Boże, gdyby to wypłynęło…” – wtrąca Abramow.

Rozmowa wraca jednak na rozrywkowe tematy. „Jeśli już jesteśmy przy dziwkach, co jest otwarte o tej porze?” – pyta Netanjahu junior. Ponieważ okazuje się, że żaden z młodzieńców nie ma już pieniędzy, aby pozwolić sobie na wynajęcie prostytutek, syn premiera jeszcze raz czyni wyrzut – „Sukinsynu, mój ojciec dał ci 20 miliardów dolarów”.

Transkrypcję całości rozmowy ujawnionej w nocy z poniedziałku na wtorek natychmiast zamieściły izraelskie media. Kontekst wynikający z rozmowy, to jest informacje o rozpoczęciu prac na złożu Lewiatan wskazuje, że rozmowa została najprawdopodobniej nagrana w lecie 2015 roku. Jair Netanjahu miał wtedy 24 lata. Dziennik „Haaretz” przypomina przy tym, że zarówno wtedy, jak i obecnie, mieszka on wraz ze swoimi rodzicami.

Sprawa wywołała burzę. Nie tylko dlatego, że potwierdza skalę kumoterstwa między obecnym premierem a wielkim biznesem, która przejawia się w ustawianiu przetargów o koncesji. To akurat nie jest dla Izraelczyków niczym nowym, bowiem nazwisko Netanjahu figuruje w kontekście dwóch spraw korupcyjnych i był on już przesłuchiwany w ramach dotyczących ich dochodzeń. Jedno z nich dotyczy zresztą przyjmowania przez premiera korzyści majątkowych od Jamesa Packera, którego przedstawicielem jest występujący w skandalicznej rozmowie Roman Abramow. Nie mniej bulwersujący jest dla opinii publicznej fakt, że syn premiera korzysta w swoich nocnych eskapadach do przybytków takich jak klub ze striptizem ze służbowego samochodu i państwowych ochroniarzy.

haaretz.com/kresy.pl

 

Nieoficjalne źródła donoszą, że kanał 2 zapłacił byłemu kierowcy Netanyahu 50 000 szekli, czyli 15 000 dolarów, za kontrowersyjne nagranie z udziałem syna premiera, Yairem.

Zakupu taśmy, o której mówią dziś niemal wszyscy, odmówiło wiele serwisów informacyjnych. Włączając w to szczególnie Kanał 10, który kategorycznie odrzucił propozycję, wyśmiewając nagranie jako „nieistotne pseudo dziennikarstwo i plotki”.

 Tymczasem adwokaci premiera Izraela, Benjamina Netanyahu, próbowali powstrzymać transmisję kłopotliwej taśmy z nagraniami, w której jego syn, Yair, zasugerował, że jego ojciec pomógł przeforsować umowę wartą 20 miliardów dolarów na rzecz potentata gazowego.

Nagranie zostało sporządzone przez kierowcę Yaira Netanyahu. Słychać na nim między innymi, jak syn premiera z kolegami wymieniają koszty wszelkich rozrywek z tego wieczoru, w tym usługi prostytutki. Towarzyszył im jeszcze Roman Abramow, współpracownik australijskiego potentata medialnego Jamesa Packera. Abramow próbował studzić zapędy syna premiera.

Po tym, jak nagranie ujrzało światło dzienne, młody Netanyahu publicznie przeprosił podkreślając, że nie są to wartości, w jakich został wychowany.

Niesmak jednak pozostał, a opozycja podkreśla, że zachowanie syna premiera mocno rzutuje na nadszarpnięty już wizerunek ojca, któremu od dłuższego czasu zarzuca się korupcję i powiązania z bogatymi biznesmenami.

nczas.com/swiat/afera-tasmowa-w-izraelu-syna-premiera-prostytutki-i-umowa-rzadowa-za-20-miliardow-dolarow

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: