Wolna Palestyna

22/12/2017

ONZ potępiło uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela przez USA

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 12:27

Rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ ws. nieważności uznania Jerozolimy za stolicę Izraela poparło 128 państw, 9 było przeciw, a 35, w tym, Polska, wstrzymało się od głosu.

Przeciw rezolucji podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w czwartek 21 grudnia zagłosowały jedynie Stany Zjednoczone, Izrael, Gwatemala, Honduras, Wyspy Marshalla, Mikronezja Francuska, Nauru, Palau i Togo. Większość krajów Unii Europejskiej poparła rezolucję. Wśród 35 krajów, które wstrzymały się od głosu, znalazły się m. in. Polska, Węgry, Czechy, Rumunia, Chorwacja czy Łotwa. 21 krajów było nieobecnych podczas głosowania.

Amerykańska ambasador przy ONZ, Nikki Haley, wysłała wieczorem 19 grudnia list do wszystkich delegacji przy ONZ, ostrzegając przed możliwymi konsekwencjami głosowania przeciwko uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela.

Jak napisała Haley: „Gdy będziecie zastanawiać się, jak zagłosować, chcę, abyście wiedzieli, że prezydent i Stany Zjednoczone traktują to głosowanie w sposób osobisty”.

Haley ostrzegła: „Prezydent będzie bardzo uważnie przyglądał się temu głosowaniu i poprosił mnie o raportowanie na temat tych, którzy głosowali przeciwko nam”.

Z kolei na Twitterze Haley zagroziła, że Stany Zjednoczone zapamiętają nazwiska tych, którzy w czwartek zagłosują przeciwko deklaracji Trumpa. Co więcej, wyraźnie zasugerowała, że chodzi przede wszystkim o państwa, które korzystają z amerykańskiego wsparcia i pomocy.

Izraelski dziennik „Haaretz” informował, że izraelski reprezentant przy ONZ został poinstruowany, aby lobbować przeciwko rezolucji wśród reprezentantów niektórych krajów Afryki i Europy Wschodniej.

Prezydent USA zagroził państwom, które krytykują jego kraj na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych, obcięciem wsparcia finansowego.

„Biorą setki milionów dolarów” – Trump mówił o państwach, które występują z krytyką USA, „a nawet miliardy dolarów, i głosują przeciwko nam”. – „Cóż, obserwujemy te głosowania. Pozwólmy im głosować przeciw nam. Bardzo dużo zaoszczędzimy. Nie przejmujemy się tym” – cytuje agencja Reuters.

Gniewną reakcję Trumpa spowodowało prawdopodobnie wtorkowe głosowanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sprawie statusu Jerozolimy. Rezolucję krytykującą uznanie miasta za stolicę Izraela, choć tekst projektu nie wymieniał z nazwy Stanów Zjednoczonych, poparło wszystkich 14 członków Rady poza USA.

USA pogrążyły się w całkowitej izolacji na forum ONZ w kwestii statusu Jerozolimy. Po raz pierwszy od sześciu lat reprezentant Waszyngtonu w Radzie Bezpieczeństwie musiał uciec się do weta.

14 członków stałych i niestałych Rady Bezpieczeństwa, to jest Chiny, Francja, Rosja i Wielka Brytania oraz Boliwia, Egipt, Etiopia, Kazachstan, Japonia, Senegal, Szwecja, Ukraina, Urugwaj i Włochy poparły projekt rezolucji. USA, będące jednym z pięciu członków stałych, wykorzystało przysługujące im prawo i zgłosiło weto wobec rezolucji, w związku z czym nie została ona uchwalona.

Przedstawicielka USA w ONZ, Nikki Haley, wystąpiła wtedy w emocjonalnym tonie – „to, co zobaczyliśmy tutaj, w Radzie Bezpieczeństwa, to obraza. Nie zostanie to zapomniane” – groziła. Jak uzasadniała, weto zostało postawione „w obronie amerykańskiej suwerenności, w obronie amerykańskiej roli w bliskowschodnim procesie pokojowym”, i jak podkreśliła Haley, nie jest dla USA „powodem zakłopotania”.

Jedynym państwem, które solidaryzowało się z USA, był Izrael. Jego premier Benjamin Netanjahu napisał na Twitterze: „Dziękujemy ci ambasadorko Haley” – podkreślając, że jej wystąpienie zbiegło się z żydowskim świętem Chanuki – „Zapaliłaś światło prawdy. Rozproszyłaś ciemność. Jedna pokonała wielu. Prawda pokonała kłamstwo. Dziękujemy ci prezydencie Trump”.

Za: kresy.pl

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: