Wolna Palestyna

19/12/2017

Śmierć Ibrahima Abu Thuraya: Izraelczycy strzelają także do inwalidów

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 19:30

Izraelczycy strzelają także do inwalidów. By zabić

Maurizio Blondet, 17 grudnia 2017, tłum. RAM

Ibrahim Abu Thuraya stracił obydwie nogi w roku 2008, po otrzymaniu serii z karabinu maszynowego z helikoptera – podczas gdy na murze granicznym Gazy zdejmował flagę izraelską i wciągał na maszt flagę palestyńską. Miał wtedy 20 lat.

Od owego czasu jego postać na wózku inwalidzkim popychanym przez przyjaciół była elementem stałym wszystkich demonstracji, odbywających się pomiędzy Gazą i Izraelem. Również 15 grudnia Ibrahim był w tym samym miejscu po to, by razem z tysiącami Palestyńczyków protestować przeciwko decyzji Trumpa uznającej Jerozolimę za stolicę Izraela.

Podniósł ramiona, pokazując żołnierzom izraelskim flagę palestyńską i znak zwycięstwa. Później miał ponoć wydrapać się na maszt w celu zawieszenia na nim flagi.

Jeden z żołnierzy izraelskich strzelił mu w głowę.

Ibrahim jest jedną z 4 osób zabitych 15 grudnia – w pierwszym dniu intifady, którą Izrael tłumi z ponownym i ostatecznym okrucieństwem.

Jak widać, waleczni żołnierze izraelscy strzelają również do bezbronnych; strzelają, by zabić jak największą ilość osób; strzelają także wtedy, gdy są filmowani – bez zwracania uwagi na kamery – ponieważ wiedzą, że mogą liczyć na lojalność zachodnich mass mediów.

„Izrael musi reagować jak wściekły pies – zbyt niebezpieczny, by mu przeszkadzać” – Moshe Dayan

http://ram.neon24.pl/post/141522,smierc-abu-thuraya-izraelczycy-strzelaja-takze-do-inwalidow

 


Znany palestyński aktywista zabity przez izraelskie wojsko

Media informują, że palestyński aktywista, który poruszał się na wózku inwalidzkim, ponieważ miał amputowane nogi, został zastrzelony przez izraelskie wojsko, gdy protestował przeciwko decyzji Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela.

29-letni Abu Thuraya jest jednym z czterech Palestyńczyków zabitych podczas brutalnych starć, do których doszło w piątek. Świadkowie zdarzenia zapewniają, że mężczyzna nie był uzbrojony.

Ministerstwo Zdrowia Autonomii Palestyńskiej podało, że Thuraya został zastrzelony na wschód od miasta Gaza po tym, jak armia izraelska otworzyła ogień do „głównych podżegaczy” gwałtownych protestów. W tym samym starciu zginął 31-letni Yasser Sokhar. Resort podał ponadto, że w wyniku starć na granicy Gazy z Izraelem rannych zostało w sumie 82 Palestyńczyków.

Abu Thuraya stracił nogi i nerkę podczas izraelskiego ataku z powietrza w 2008 r. Później był regularnie widywany podczas protestów w grupie palestyńskich aktywistów. W rozmowie z „Shehab News” w 2016 roku mówił, iż ma nadzieję, że za zarobione na myciu samochodów pieniądze uda mu się kiedyś wyjechać za granicę i zdobyć protezy nóg. W internecie jedna z organizacji zbierała pieniądze na specjalny skuter dla 29-latka.

Na materiałach, które pojawiły się w internecie widać, że krótko przed śmiercią 29-latek trzymał flagę palestyńską i machał nią żołnierzom izraelskim. – Ta ziemia jest naszą ziemią. Nie zamierzamy się poddać. Ameryka musi wycofać deklarację, którą złożyła – mówi mężczyzna na innym filmie.

Dziennikarz z Jerozolimy, Naser Atta, napisał na Twitterze, że śmierć Thuraya porównywalna jest do śmierci 12-letniego Mohammeda al-Dury, zabitego podczas Drugiej Intifady. Śmierć chłopca wywołała ogólnoświatowe potępienie.

Źródło: Independent, wprost.pl

 

Nazywał się Ibrahim Abu Thuraya… Został zabity za wznoszenie palestyńskiej flagi

W piątek izraelskie siły okupacyjne zabiły czterech Palestyńczyków, włączając mężczyznę bez nóg, zabitego za trzymanie flagi. Nazywał się Ibrahim Abu Thuraya.

Ibrahim stracił swój dom i nogi podczas izraelskiego nalotu na Gazę w 2008 r. Pomimo poruszania się na wózku inwalidzkim, Ibrahim był widywany na światłach i skrzyżowaniach ulic, kiedy mył samochody, wspinając się na ich maski, by wyczyścić przednią szybę. Ibrahim kontynuował takie życie przez kolejne dwie wojny, kolejne naloty, utrzymując swoją liczną 11-osobową rodzinę.

Ibrahim był dobrze znanym demonstrantem, najwyraźniej stałym komentatorem w lokalnych mediach. W piątek, po modlitwach, grupa Palestyńczyków zgromadziła się na granicy Strefy Gazy, by protestować przeciwko niedawnej decyzji USA o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesieniu tam swojej ambasady z Tel Avivu.

Izraelskie wojsko otworzyło ogień do demonstrantów, raniąc około 150 osób i zabijając cztery, włącznie z Ibrahimem Abu Thuraya, zastrzelonym pociskiem w głowę przez snajpera. Zabity… Za wznoszenie flagi.

http://snpfop.scot/2017/12/his-name-was-ibrahim-abu-thuraya/

 

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: