Wolna Palestyna

03/11/2017

Izraelski rząd wspiera czystkę etniczną w Birmie

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 00:08

Tel Awiw – Aktywiści na rzecz praw człowieka wzmagają wysiłki w celu ujawnienia długiej i tajnej historii Izraela w zakresie dostarczania broni i szkoleń wojskowych dla reżimów dopuszczających się czystek etnicznych i ludobójstwa.

Kwestia handlu Izraela ze zbrodniczymi reżimami została ponownie zauważona po ujawnieniu informacji na temat sprzedaży broni rządowi państwa Mjanma, wbrew amerykańskiemu i europejskiemu embargo na broń.

W ubiegłym miesiącu państwo Mjanma, znane wcześniej jako Birma, zostało potępione przez Organizację Narodów Zjednoczonych za przeprowadzenie czystki etnicznej na muzułmańskiej mniejszości. Jak donosi ONZ, w ostatnich tygodniach setki tysięcy muzułmanów z grupy etnicznej Rohingja uciekło do Bangladeszu po tym, jak palono całe wioski oraz systematycznie mordowano i gwałcono ich muzułmańskich mieszkańców.

Izrael nie ujawnił szczegółów powiązań z rządem Mjanma, ale dostępne publicznie dokumenty dowodzą, że rząd izraelski sprzedał broń i urządzenia nadzoru armii tego państwa. Siły specjalne w Mjanma również zostały przeszkolone przez Izraelczyków.

Grupy zajmujące się prawami człowieka miały 30 października protestować przed izraelskim parlamentem, wzywając do natychmiastowego zaprzestania sprzedaży broni do Mjanma.

Izraelskie firmy zerwały również embargo nałożone przez Stany Zjednoczone i Europę, dostarczając broń i sprzęt do nadzoru milicji w Południowym Sudanie, gdzie pod koniec 2013 roku wybuchła wojna domowa. Uważa się, że w wyniku tej wojny zamordowanych zostało około 300 tys. Sudańczyków.

Eitay Mack, prawnik zajmujący się prawami człowieka, złożył przed sądem izraelskim petycję, w której wezwano do przybliżenia szczegółów handlu Izraela z takimi reżimami. Powiedział, że sprawy mają na celu przyspieszenie śledztw w sprawie zbrodni wojennych urzędników i zaangażowanych kontrahentów.

„Wiele państw zachodnich sprzedaje broń, ale to, co jest unikatowe w Izraelu, polega na tym, że wszędzie tam, gdzie popełniono zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, obecne jest państwo Izrael”, powiedział Al Jazeerze Mack.

„Przedsiębiorstwa sprzedające broń i urzędnicy, którzy milcząco zatwierdzają ten handel, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. W przeciwnym razie dlaczego to by się miało kiedykolwiek skończyć?”

http://palestyna24.pl/izraelski-rzad-wspiera-czystke-etniczna-w-mjanma/

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: