Wolna Palestyna

26/02/2017

1,5 roku za zastrzelenie rannego Abdela al-Sharifa – wyrok dla Elora Azarii

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 13:24

Elor Azaria, medyk w armii izraelskiej, został skazany w środę 23.02.2017 na 18 miesięcy więzienia po tym, jak zastrzelił leżącego na ziemi, rannego Abdela Fattaha al-Sharifa w marcu 2016 roku w okupowanym Hebronie (link). Jest to najniższy możliwy wyrok w sądzie wojskowym za spowodowanie śmierci.

Dramatyczne wydarzenie z marca 2016 roku zostało nagrane przez wolontariusza organizacji B’Tselem:

Izraelski dziennik Haaretz podaje, że adwokat Azarii, Ilan Katz, zgodził się ze stwierdzeniem, że wyrok jest łagodny. Stwierdził także, że każdy, czytając tekst wyroku, uznałby, że były to dwa różne incydenty.

Jonathan Cook w swoim artykule dla Al Jazeera stwierdza, że:

„Przeciętny Izraelczyk widział go (Elora Azarię – przyp. red.) jako ofiarę nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Był oskarżony tylko dlatego, że jego działania zostały nagrane. Wielu Izraelczyków czuje, że mógł być to ich własny syn na sali sądowej.”

Nastroje poparcia dla Azarii w społeczeństwie izraelskim spowodowały, że pierwotne oskarżenie o morderstwo prokuratorzy wojskowi przekwalifikowali na „nieumyślne spowodowanie śmierci”, co rodzina Sharifa uznała za “perwersję sprawiedliwości”.

W sierpniu 2016 roku sondaż zrealizowany przez Democratic Institute pokazał, że 65% izraelskiego społeczeństwa popierało Azarię.

Jednym z powodów tak łagodnego wyroku jest wiek Azarii, który ma 19 lat. Bethan McKernan w swoim artykule w „Independent” zwraca uwagę, że Azaria może zostać wypuszczony nawet po 12 miesiącach. Wyrok ten jest łagodniejszy od wyroków, jakie otrzymują palestyńskie dzieci za rzucanie kamieniami. Zgodnie z prawem wojskowym, rzucanie kamieniami może skutkować karą do 20 lat więzienia.

W marcu 2016 roku, gdy Azaria strzelił w głowę leżącemu na ziemi Al-Sharifowi, za rzucanie kamieniami w samochody skazani zostali:

Saleh Ashraf Ishtayya, szesnastolatek, 3 lata i 3 miesiące więzienia,

Muhammad Ahmed Jaber, czternastolatek, 3 lata więzienia,

Murad Raed Alqam, czternastolatek, 3 lata więzienia,

Muhammad Na’el Tayeh, siedemnastolatek, 2 lata i 4 miesiące więzienia,

Zaid Ayed al-Taweel, szesnastolatek, 2 lata i 4 miesiące więzienia.

Źródła:

Hebron Shooter Elor Azaria Sentenced to 1.5 Years for Shooting Wounded Palestinian Attacker, http://www.haaretz.com/israel-news/1.767137

Five children who got longer sentences for throwing stones than Israeli soldier who shot incapacitated Palestinian dead, http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/israel-soldier-sentence-latest-elor-azaria-manslaughter-hebron-palestinian-shooting-wounded-attacker-a7593126.html

Elor Azaria case: ‚No hope of equality before the law’, http://www.aljazeera.com/indepth/features/2017/01/elor-azaria-case-hope-equality-law-170105070408594.html

Za: palestyna24.pl

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: