Wolna Palestyna

23/01/2017

Izrael planuje budowę nowych żydowskich osiedli w okupowanej Wschodniej Jerozolimie

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 14:00

Merostwo Jerozolimy zatwierdziło plany budowy ponad pół tysiąca mieszkań dla Izraelczyków w spornych dzielnicach miasta, przyjmując w pierwszy dzień prezydentury Donalda Trumpa decyzję, którą odkładano ze względu na obawę nowych tarć z poprzednią amerykańską administracją – informuje strona internetowa gazety „Haaretz”.

Ramot, żydowskie osiedle, okupowana Jerozolima Wschodnia

Ramot. Żydowskie osiedle, okupowana Jerozolima Wschodnia

Izraelskie władze liczą na to, że zespół Trumpa zmieni stosunek do działalności osiedleńczej, która za Baracka Obamy USA nazwana została przeszkodą w osiągnięciu pokoju w regionie. W grudniu USA pozwoliły Radzie Bezpieczeństwa ONZ przyjąć rezolucję domagającą się zaprzestania działalności osiedleńczej.

„Komitet ds. planowania i budowy Jerozolimy dziś rano wydał zgodę na wzniesienie 566 mieszkań w rejonie za „zieloną linią”: w Pisgat-Zeewe, Ramot i Ramat-Szlomo. Omówienie tej kwestii zostało przesunięte dwa tygodnie temu ze względu na obawę potępienia ze strony administracji Obamy” – powiedziano w publikacji.

Rozwój sieci domów na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu i anektowanej Wschodniej Jerozolimie, gdzie już mieszka prawie 600 tysięcy Izraelczyków, uważa się za główny punkt niezgody w stosunkach Izraela ze wspólnotą międzynarodową i jedną z głównych przeszkód w zawarciu pokoju z Palestyńczykami. Uznają oni budowę mieszkań za politykę umocnienia obecności żydowskiej na podbitych terytoriach.

Władze izraelskie wiążą nadzieje na zmianę podejścia Stanów Zjednoczonych z oświadczeniami Trumpa, który podczas kampanii wyborczej nazwał Jerozolimę „wieczną stolicą narodu żydowskiego” i obiecał przenieść tam ambasadę USA z Tel Awiwu. Już po zwycięstwie skrytykował on antyosiedleńczą rezolucję ONZ i odmowę administracji Obamy wykorzystania prawa weta. Nowym ambasadorem w Izraelu Trump postanowił naznaczyć swojego doradcę Davida Firedmana, który jest w swoich poglądach bliski miejscowemu obozowi prawicy.

Izraelskie media piszą, że partnerzy premiera Beniamina Netaniahu w koalicji rządzącej wzywają go do wykorzystania zmiany władzy w Waszyngtonie w celu ogłoszenia rezygnacji z kursu uregulowania konfliktu z Palestyńczykami zgodnie z zasadą „dwa państwa dla dwóch narodów” i rozpoczęcia aneksji dużych żydowskich osiedli leżących na zachodnim brzegu rzeki Jordan.

22.01.2017
pl.sputniknews.com

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: