Wolna Palestyna

20/01/2017

ZDEMASKOWANE: Izraelska policja sfałszowała nagranie z drona, by chronić zabójców Beduina z Umm al-Hiran

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 14:06

W środę 18 stycznia podczas brutalnego najazdu na Atir-Umm al-Hiran, mającego na celu wyburzenie centralnej części beduińskiej wioski na pustyni Naqab (Negev), izraelska policja zabiła miejscowego 50-letniego nauczyciela i raniła innych mieszkańców oraz członka Knesetu. Podczas zdarzenia śmierć poniósł również jeden funkcjonariusz policji.

Izraelska policja twierdzi, że otworzyła ogień do Ya’akuba Musy Abu Al-Qi’ana, kiedy usiłował przejechać funkcjonariusza. Jednakże nagranie z zajścia jasno pokazuje, że policjanci wielokrotnie strzelali do samochodu Al-Qi’ana, kiedy ten wciąż jeszcze jechał wolno polną drogą, z dala od funkcjonariuszy, przed jakimkolwiek przyspieszeniem.

Film z drona pokazuje, że Beduin z oczyszczanej etnicznie wioski Umm al-Hiran przejechał izraelskiego policjanta granicznego w następstwie otwarcia do niego ognia przez izraelskich funkcjonariuszy.

atir-umm-al-hiran

Adalah — organizacja, która reprezentuje beduińskich mieszkańców Atir–Umm al-Hiran w postępowaniach prawnych od ponad 13 lat, by powstrzymać wyburzenie wioski, odpowiedziała na wydarzenia w następujący sposób: „Izraelskie sądownictwo i rząd są odpowiedzialne za to zabójstwo. Decyzja Izraelskiego Sądu Najwyższego, by zezwolić państwu na kontynuację planu wyburzenia wioski, która istnieje od 60 lat, w celu wybudowania na jej ruinach żydowskiego miasta ‘Hiran’, jest jednym z najbardziej rasistowskich wyroków wydanych kiedykolwiek przez Sąd. Izraelski rząd i jego liderzy wykorzystali następnie tę decyzję sądu, by kontynuować swoją politykę wyburzania domów przeciwko arabskim społecznościom. Premier Benjamin Netanyahu i inni urzędnicy regularnie pochwalają użycie państwowej przemocy w stosunku do arabskich obywateli, takich jak dzisiejsze w Atir–Umm al-Hiran i w Qalansawie w zeszłym tygodniu, gdzie również miały miejsce wyburzenia. Ponadto izraelska policja udowodniła po raz kolejny, że uważa arabskich obywateli za wrogów. Policja pociąga lekką ręką za spust, jeśli chodzi o arabskich obywateli, i zbyt wiele razy policjanci, którzy strzelali i zabijali, otrzymywali immunitet od Mahashu (Jednostki Dochodzeniowej Policji)

Izraelska policja twierdził, że strzelała do 50-letniego Ya’akuba Musy Abu Al-Qi’ana ze względu na „atak samochodowy przez staranowanie”, który spowodował śmierć funkcjonariusza policji. Temu twierdzeniu ostro zaprzeczają mieszkańcy wioski i aktywiści, którzy byli świadkami zdarzenia. Naoczni świadkowie potwierdzili, że Abu Al-Qi’an próbował opuścić wioskę i stracił kontrolę nad samochodem po tym, jak policja do niego strzelała.

Deputowany do Knesetu Ayman Odeh (Joint List – Wspólna Lista), również raniony przez policję, został odwieziony do regionalnego szpitala wraz z innymi rannymi mieszkańcami.

W odpowiedzi na oświadczenie policji, Adalah podkreśliła: “To oświadczenie odzwierciedla kulturę kłamstw izraelskiej policji. Kilka tygodni temu izraelska policja również oskarżyła arabskich obywateli o podpalenia, które nie zostały w ogóle udowodnione. Ani jedna osoba nie została skazana na podstawie tych oskarżeń. Komisja Śledcza Ora potępiła tę kulturę kłamstw w 2003 r., kiedy oświadczyła, że izraelska policja uważa arabskich obywateli za wroga i skłania się do pociągania za spust w ich kierunku”.

Rodziny plemienia Abu Al-Qi’an, które mieszkają obecnie w Atir-Umm al-Hiran, były pierwotnie wyrzucone ze swoich ziem w Khirbet Zubaleh w 1948 r., które uprawiały od pokoleń. W końcu w latach 1950-tych izraelski gubernator wojskowy nakazał im przeniesienie się na ich obecne ziemie w celu założenia wioski. Pomimo tego Izrael do dnia dzisiejszego nie uznał prawnie tej wioski. W rezultacie decyzji o ustanowieniu izraelskiego żydowskiego miasta ‚Hiran’ na miejscu beduińskiej wioski, Izraelskie Władze Terytorialne zażądały ich ponownego wygnania do zaprojektowanego przez rząd miasta Hura.

„They came to conquer”

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: