Wolna Palestyna

18/01/2017

Izraelscy żołnierze zastrzelili palestyńskiego nastolatka podczas protestów w Betlejem

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 15:55

Izraelscy żołnierze zastrzelili w poniedziałek 16 stycznia młodego Palestyńczyka podczas starć pomiędzy siłami okupacyjnymi i palestyńskimi demonstrantami w betlejemskiej wiosce Raqou na Zachodnim Brzegu.

Według doniesień obrażenia od kul poniosły co najmniej cztery inne osoby.

Według źródeł z wioski, gdzie miało miejsce zdarzenie, ofiara to 17-letni Qusai Al-Amour, który został postrzelony w klatkę piersiową.

Izraelskie wojsko opisało protest jako „gwałtowne zamieszki”, podczas których „demonstrujący rzucali kamieniami” w izraelskich żołnierzy.

„Policja graniczna wystrzeliła pociski kalibru 0.22 w kierunku głównego prowokatora przemocy, co spowodowało jego śmierć”, oznajmiła rzeczniczka armii, zwracając uwagę na stosunkowo mały kaliber użytych kul. Pociski kalibru 0.22 są jednak wciąż uważane za ostrą amunicję.

qusai-al-amourQusai Al-Amour, 17

Jednakże wideo ze zdarzenia nakręcone przez palestyńskiego dziennikarza Hishama Abu Sharqah natychmiast po tym, kiedy al-Amour został postrzelony, zdaje się zaprzeczać oskarżeniom izraelskiej armii, która twierdzi, że chłopak był „głównym prowodyrem” podczas zamieszek.

Wideo pokazuje izraelskie siły biegnące w stronę nieruchomego ciała nastolatka, leżącego na polu drzew oliwnych co najmniej 100 metrów od drogi, gdzie miały miejsce starcia.

Na nagraniu widać również młodego Palestyńczyka pochylającego się nad ofiarą, zanim nie zaczął uciekać przed izraelskimi siłami biegnącymi od strony drogi w kierunku al-Amoura.

Rzecznik Palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca powiedział, że 17-latek został postrzelony ostrą amunicją w klatkę piersiową co najmniej 3 razy, i że izraelskie siły zatrzymały go na nieokreśloną ilość czasu, zanim przekazały jego ciało organizacji zdrowia.

Pozostaje niejasnym, czy al-Amour był już nieżywy w chwili schwytania przez izraelskie siły, czy zmarł z powodu obrażeń w areszcie.

Lekarze, którzy zbadali ciało nastolatka w Szpitalu al-Husseina w Beit Jala powiedzieli, że naliczyli sześć dziur po kulach w klatce piersiowej i dolnych kończynach zabitego.

Ciało Qusai Al-Amoura zostało później zwrócone jego rodzinie.

Źródła:
https://www.middleeastmonitor.com/20170117-israeli-soldiers-shoot-and-kill-palestinian-teen-during-protests-in-bethlehem/
http://www.maannews.com/Content.aspx?id=774960

TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: