Wolna Palestyna

06/04/2016

Kto okupuje kogo w Izraelu-Palestynie? Nie pytaj Amerykanina

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 22:02

Eric Schuler, 2 kwietnia 2016

Nowa sonda opublikowana przez Instytut Badań nad Polityką Bliskowschodnią pokazuje, że większość Amerykanów nie rozumie podstawowego faktu odnośnie Bliskiego Wschodu. W szczególności, statystycznie reprezentatywnej próbie Amerykanów oraz trzem innym narodowościom zadano proste pytanie dotyczące Izraela i Palestyny. Pytanie brzmiało:

3/16 Które z następujących zdań uważasz za prawdziwe:

a) Izraelczycy okupują palestyńską ziemię

b) Palestyńczycy okupują izraelską ziemię

Rezultaty pokazuje wykres poniżej:

smith-316(Respondenci mogli również udzielać własnych niestandardowych odpowiedzi; ci, którzy ich udzielili, zostali uwzględnieni w kategorii ‚Other’ – Inna.)

Jak widzimy, odpowiedzi Amerykanów znacząco różnią się od tych z innych krajów. Amerykanie stanowią niestety niechlubny wyjątek, gdzie większość badanych, bo aż 49,2%, odpowiedziała źle, wierząc w to, że to Palestyńczycy okupują izraelską ziemię.

W rzeczywistości to Izraelczycy okupują palestyńskie terytoria na Zachodnim Brzegu i utrzymują blokadę innego palestyńskiego skrawka ziemi, znanego jako Strefa Gazy. Okupacja trwa nieprzerwanie, odkąd Izraelczycy wygrali z arabskimi sąsiadami wojnę 6-dniową w 1967 r. Od tamtego czasu w ciągu prawie 5 dekad Izraelczycy stopniowo „osiedlali się” na części okupowanych terytoriów, oficjalnie wysiedlając oryginalnych właścicieli ziem i zawłaszczając ich grunty. Innymi słowy, podobnie postąpiły Stany Zjednoczone w XIX wieku w stosunku do rdzennych ‘Amerykanów’, co zostało eufemistycznie określone ‘Boskim/Oczywistym Przeznaczeniem’ (‘Manifest Destiny’). Różnica polega na tym, że większość Amerykanów rozumie, że nasz podbój i wysiedlenie rdzennej ludności stanowią wraz z niewolnictwem czarne plamy w historii naszego kraju. W tym samym czasie, idea Wielkiego Izraela jest otwarcie akceptowana i promowana dziś, w roku 2016.

Fakt, że wielu Amerykanów nie rozumie tego bardzo podstawowego aspektu dotyczącego Bliskiego Wschodu prawdopodobnie wyjaśnia, dlaczego Amerykanie mają również o wiele przychylniejszy stosunek do Izraela niż większość świata. W niedawnym badaniu światowej opinii publicznej Izrael znalazł się wśród trzech najnegatywniej postrzeganych krajów, wraz z Iranem i Koreą Północną. W tym samym sondażu Amerykanie mieli drugie w kolejności najpozytywniejsze nastawienie do Izraela (po Nigerii). Niezrozumienie przez Amerykanów sytuacji w Izraelu-Palestynie prawdopodobnie wyjaśnia również, dlaczego praktycznie wszystkim wiodącym amerykańskim politykom uchodzi na sucho bezkrytyczne popieranie wszelkich poczynań Izraela.

http://original.antiwar.com/Eric_Schuler/2016/04/01/who-occupies-whom-in-israel-palestine-dont-ask-an-american/

Reklamy

1 komentarz

  1. […] Źródło: Kto okupuje kogo w Izraelu-Palestynie? Nie pytaj Amerykanina […]

    Polubienie

    Pingback - autor: Kto okupuje kogo w Izraelu-Palestynie? Nie pytaj Amerykanina | Uderz w fałsz! — 22/05/2016 @ 17:43


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: