Wolna Palestyna

26/02/2016

Sceny z krwawej (walentynkowej) niedzieli w Palestynie

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 21:34

Okropne nagrania filmowe wypłynęły z okupowanego Hebronu (al-Khalil) podczas owego morderczego weekendu. Na jednym z nich po tym, jak 14-letnia dziewczyna została poważnie raniona sześcioma postrzałami na ulicy, ambulans czeka tuż obok niej, kiedy ona krwawi i skręca się na ziemi, lecz żołnierze nie pozwalają jej zabrać. Na drugim nagraniu widzimy żołnierza, który bezdusznie przewraca niepełnosprawnego Palestyńczyka na wózku inwalidzkim.

Palestinian girl was shot by Zionist occupation forces left bleeding without any medical aid

Agencja informacyjna Ma’an doniosła, że palestyńscy świadkowie powiedzieli, iż 14-letnia Yasmin Rashad al-Zarou przechodziła obok wojskowego posterunku kontrolnego ze swoją siostrą, kiedy izraelscy żołnierze strzelali do niej kilka metrów po przekroczeniu punktu kontrolnego; odchodziła od niego, kiedy do niej strzelali. Izraelski rzecznik policji powiedział, że izraelskie siły postrzeliły al-Zarou po „domniemanym ataku nożem”, jednakże nie wspomniano, kogo rzekomo próbowała dźgnąć. Izraelskie media podały, że żaden Izraelczyk nie ucierpiał podczas zajścia.

Nagranie dokumentujące momenty po postrzeleniu ukazuje dziewczynę wijącą się z bólu na ulicy. Izraelskie wojsko i policja znajdujące się obok nie tylko nie udzielają jej pomocy, ale odpychają i krzyczą na Palestyńczyków zbliżających się do miejsca zdarzenia. Po kilku minutach widzimy policjanta służby granicznej wywracającego mężczyznę na wózku inwalidzkim, który uderza głową o nawierzchnię ulicy. Następnie podchodzi kilku Palestyńczyków i nagranie pokazuje innego policjanta próbującego kopnąć i odgonić innego Palestyńczyka. Później zostaje rzucony granat hukowy i Palestyńczycy rozbiegają się.

Al-Fakhouri, niepełnosprawny mężczyzna, który stracił lewą nogę w wypadku samochodowym dekadę temu, i który chciał pomóc ciężko rannej dziewczynie, powiedział:

„Zobaczyłem krew wypływającą z jej ręki i boku i pomyślałem, że wykrwawi się na śmierć. Próbowałem jej pomóc, lecz policjant mnie zatrzymał i nakazał zawrócić. Następnie mnie przewrócił i uderzyłem głową o ziemię”.

Jeszcze inne szokujące wideo pokazuje, jak izraelscy medycy i żołnierze stoją wokół leżącej na noszach Yasmin Rashad al-Zarou i ją przesłuchują, nie badając jej ani nie udzielając pomocy medycznej, odpychając jej rozłożone ręce.

Izraelskie media doniosły, że al-Zarou została (w końcu) zabrana do centrum medycznego Shaare Zedek w Jerozolimie.

Strzelanina miała miejsce po tym, jak izraelskie siły zastrzeliły troje palestyńskich dzieci podczas rzekomych ataków w niedzielę w pobliżu Jeninu i Betlejem. W sobotę 18-letnia Kilzar al-Eweiei została zastrzelona w tym samym rejonie. Autopsja ujawniła, że natychmiastowa pomoc medyczna mogła ocalić jej życie.

Źródła:

https://www.youtube.com/watch?v=SJj3HcD9gKQ
https://www.youtube.com/watch?v=HAzUhycGxwQ
https://www.youtube.com/watch?v=sYEaDNjUNFQ

https://www.facebook.com/ismpalestine/videos/10153624714259145/
http://mondoweiss.net/2016/02/video-scenes-from-a-bloody-sunday-in-palestine/
http://www.imemc.org/article/74950
http://uprootedpalestinians.blogspot.com/2016/02/iof-knocks-disabled-palestinian-while.html
http://www.imemc.org/article/74946

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: