Wolna Palestyna

28/03/2015

Wolność słowa dla wybranych: Francuski rysownik Zéon aresztowany za antysyjonistyczną pracę

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 16:43

Gdzie jest Charlie?

ZéonFrancuski rysownik Zéon został aresztowany we wtorek 3 marca przez czterech funkcjonariuszy policji z Brygady Represji wobec Przestępczości Osób (BRDP).

O 7 rano czterech policjantów obudziło karykaturzystę, by zabrać go przed sędziego Sądu Najwyższego w Paryżu. Skarga została złożona przez Narodowe Biuro Czujności ws. Rasizmu i Antysemityzmu (BNVCA).

Skarga dotyczy rysunku przedstawiającego palestyńskie dziecko ugodzone nożem w kształcie państwa Izrael, wykonanego przez Zéona w trakcie masakry w Gazie w 2009 r., co do którego BNVCA złożyło skargę w 2011 r., rysunku ostatecznie wycofanego przez publicznego oskarżyciela podczas procesu z LICRA (Ligą przeciwko Rasizmowi i Antysemityzmowi) we wrześniu 2013 r., w którym został uniewinniony.

Sędzia oskarżył rysownika o nawoływanie do rasowej i religijnej nienawiści w mowie, piśmie, za pomocą obrazów i środków elektronicznej komunikacji. Zéon odmówił złożenia zeznań. Został zwolniony późnym rankiem.

Krótkie przypomnienie nt. BNVCA

Narodowe Biuro Czujności ws. Rasizmu i Antysemityzmu zostało utworzone przez komisarza policji Sammy’ego Ghozlana w marcu 2002 r. przy wsparciu Związku Żydowskich Pracodawców Francji i Stowarzyszenia Słowa i Światła (odgałęzienia Centrum Szymona Wiesenthala).

Według samej strony BNVCA, organizacja ta ma specjalny przywilej składania skarg dotyczących „antysemickiej agresji”.

Za: Non-Aligned Media, Zéon dessinateur

Ekskluzywny wywiad z francuskim artystą – dysydentem Zéonem

Od lewej: Zéon, Soral, Dieudo

Od lewej: Zéon, Soral, Dieudo

Zéon jest francuskim karykaturzystą, ilustratorem i malarzem. Ma 31 lat i mieszka w Paryżu. Publikuje albumy z komiksami i przewodzi grupie dysydenckich francuskich karykaturzystów z czarnej listy prasy głównego nurtu. Razem z innymi artystami tworzy książki satyryczne takie jak “L’Almanach pour tous“ („Almanach dla wszystkich”).

Brandon Martinez z Non-Aligned Media przeprowadził ekskluzywny wywiad z Zéonem, którego niedawno aresztowano i oskarżono we Francji o “zbrodnię nienawiści” z powodu antysyjonistycznej grafiki, którą zaprojektował w 2009 r.

Brandon Martinez: Jak długo zajmujesz się politycznie zaangażowaną sztuką?

Zéon: Pierwsze rysunki pod szyldem Zéona pojawiły się w 2007 r.

BM: Kiedy stałeś się świadomy kwestii syjonistycznej i jej odniesienia do Francji?

Zéon: W 2003 r., kiedy francuski komik Dieudonné został ocenzurowany w oficjalnych mediach za swój skecz o Izraelu.

BM: Zostałeś ostatnio aresztowany za zbrodnię “obrazy Izraela” poprzez swoje prace. Jaki jest status tej sprawy i o co cię dokładnie oskarżają?

Zéon: Sędzia zarzucił mi „prowokację prowadzącą do rasowej i religijnej dyskryminacji poprzez obraźliwe słowa, pismo, obrazy czy elektroniczne środki przekazu”, w związku z moim rysunkiem przedstawiającym palestyńskie dziecko ugodzone nożem w kształcie mapy Izraela. Wykonałem go w 2009 r. w czasie masakry w Gazie.

zeon dessinateur palBM: Wiele osób jest rozwścieczonych hipokryzją francuskiego rządu, który z jednej strony popiera wolność słowa dla antymuzułmańskich karykaturzystów z Charlie Hebdo, a z drugiej strony bezlitośnie prześladuje dysydentów, którzy krytykują Izrael bądź żydów (włączając w to ciebie). Czy owe podwójne standardy są powszechnie dostrzegane przez francuskie społeczeństwo, czy może ludzie są ich nieświadomi?

Zéon: Duża część ludzi o tym wie, w większości jest to dzisiejsza młodzież, głównie z klasy robotniczej.

BM: Po strzelaninie w redakcji Tygodnika Charlie obserwowaliśmy francuski reżim uchwalający surowe prawa, właściwie zakazujące kwestionowania rządowej neokonserwatywnej polityki zagranicznej. Czy będzie to miało wpływ na artystów takich jak ty?

Zéon: Tak, oczywiście! Po strzelaninie w Tygodniku Charlie wiele osób zostało oskarżonych na mocy prawa o „obronie terroryzmu”, razem z małym, 8-letnim dzieckiem!

BM: Jakie są nastroje we Francji w odniesieniu do sprawy Charlie Hebdo? Wiele osób twierdzi, że była ona zaaranżowana, a w najlepszym razie pozwolono, by to się wydarzyło. Jakie jest twoje zdanie na ten temat?

Zéon: W debacie publicznej ma teraz miejsce fala emocji, jednak nie może ona trwać wiecznie i wkrótce powróci racjonalne myślenie… „Czasem możesz oszukać pewnych ludzi, lecz nie możesz oszukiwać wszystkich ludzi cały czas!” Co do strzelaniny w Tygodniku Charlie, nie jestem znawcą, ale według mnie tego rodzaju terrorystyczne czyny są w większości przypadków kierowane i kontrolowane przez tajne służby. Jedynie one mają środki i logistykę dla pomyślnej realizacji tych operacji. Jest wiele przykładów, jak choćby ataki z 11 września czy strzelaniny w Tuluzie i Montauban… Infiltrują radykalne ugrupowania, namierzają i wykorzystują ich najbardziej fanatycznych członków do przeprowadzania aktów przemocy. Myślę, że z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku sprawy Charlie Hebdo.

BM: Widzieliśmy wielki marsz hipokrytów krótko po strzelaninie z udziałem jednych z największych światowych zbrodniarzy wojennych, włączając Netanyahu. Czy ludzie we Francji nie są oburzeni tym, w jaki sposób strzelanina została wykorzystana przez polityków, by ograniczyć wolności oraz przepchnąć więcej działań wojennych na Bliskim Wschodzie w interesie Izraela?

Zéon: Tak, codziennie coraz więcej ludzi się budzi, walcząc przeciwko tego rodzaju manipulacji. To duży problem dla reżimu François Hollande’a. Za wszelką cenę starają się nas cofnąć do jednolitego i automatycznego myślenia, chcą, byśmy wierzyli we wszystko, co mówią oficjalne media, i w końcowym rezultacie chcą nami kierować jak stadem owiec.

BM: Jakie są twoje powiązania, jeśli w ogóle, z grupą Równość Pojednanie Alaina Sorala?

Zéon: Stale współpracuję z nimi oraz ich wydawnictwem “Kontre Kulture”. Na przykład za kilka dni wypuścimy małą książeczkę z rysunkami pt. “Je ne suis pas Charlie… Et j’t’emmerde!” („Nie jestem Charlie… I idźcie do diabła!”), by odpowiedzieć z humorem tej oligarchii, która chce, byśmy wybierali pomiędzy dwoma obozami, “charlistów” lub “terrorystów”.

BM: Gdzie można znaleźć twoje prace i jak można cię wesprzeć?

Zéon: Moje prace można znaleźć w internecie lub na moim blogu: https://zeondessinateur.wordpress.com. By mnie wesprzeć, można zainteresować się moim komiksem “Yacht People”, który zrobiłem z Dieudonné i Alainem Soralem, niestety w chwili obecnej jest on dostępny tylko po francusku… Ale pracujemy nad trójwymiarowym filmem rysunkowym, który zostanie przetłumaczony na angielski i hiszpański.

Za: Zéon dessinateur

Poniżej fragment wywiadu udzielonego przez Zéona Sputnik News, zatytułowanego:

Je suis Zéon: Francuska wolność słowa jest mitem, mówi rysownik 

Je suis ZeonW związku z zaistniałą sytuacją [aresztowaniem i postawieniem zarzutów], Zéon skontaktował się ze sławnym francuskim rysownikiem Plantu, który jest również obrońcą wolności słowa dla artystów z całego świata i jednym z założycieli organizacji „Cartooning for Peace” („Rysowanie dla Pokoju”), oraz z twórcami filmu „Cartoonists – Foot Soldiers of Democracy” („Karykaturzyści – Piechota Demokracji”). Niestety nie odpowiedzieli oni na jego wezwania.

„W związku z Tygodnikiem Charlie wszyscy słyszeliśmy slogany, że artyści mają prawo do krytyki rządu, potępiania w imię wolności słowa i ekspresji. W teorii – tak, jednak w praktyce wolność słowa jest coraz bardziej ograniczana. Wszyscy to rozumieją i czują, że we Francji staje się coraz trudniejsze swobodne wyrażanie własnych poglądów. Istnieje bardzo wysokie ryzyko represji ze strony wymiaru sprawiedliwości”, mówił Zéon.

“Jestem zaskoczony i zszokowany takimi metodami zastraszania, które z reguły stosuje się wobec przestępców. Poprzez moje karykatury nigdy nie stawałem w obronie przemocy czy nienawiści wobec kogokolwiek; wprost przeciwnie, opowiadam się za tolerancją i pokojem”.

„To, co mi się przytrafia, jest oznaką, że reżim Hollande’a coraz bardziej zbliża się do dyktatury. Szczególnie, kiedy rząd poświęca swój czas na atakowanie i bombardowanie innych krajów, takich jak Libia czy Syria, „w imię demokracji”.

Zéon powiedział Sputnikowi, że otrzymał wsparcie od różnych osób, lecz zauważył, że ci, którzy deklarowali bycie „Charlie’m”, nie udzielili mu żadnego poparcia.

 

Zobacz również: Państwo przeciwko republice – Thierry Meyssan

thought police

Na żądanie prezydenta François Hollande’a francuska Partia Socjalistyczna opublikowała właśnie Notę informacyjną o międzynarodowym ruchu „konspiracjonistycznym”, której celem jest przygotowanie gruntu pod nowe ustawodawstwo, zakazujące temu ruchowi wypowiedzi.

Reklamy

1 komentarz »

  1. Przecież w wiadomościach też pokazywali, że żółnierze izraelskie strzelali do palestyńskich dzieci, pisali o tym w internecie ….. Cały czas jest nagłaśniane, że atakują najsłabszych i politycy izraelskie nawoływują jeszcze, żeby zabijać palestyńskie matki, żeby nie rodzili innych dzieci ….. Hmmm, przecież sami krzyczą o tym głośno, rabinowie wspierają, a potem co? Że tak nie jest? Autor ich słowa pokazał w rysunku

    Polubienie

    Komentarz - autor: Natalia Palijczuk — 13/04/2015 @ 13:27 | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: