Wolna Palestyna

06/08/2014

Australijska gazeta kaja się przed żydami za niepoprawny politycznie rysunek

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 14:42

04.08.2014

Gazeta z Sydney została zmuszona do przeprosin za „antysemicką” ilustrację po tym, jak prokurator generalny ocenił ją jako „żałosną”. Sydney Morning Herald wykorzystał rysunek Glena Le Lievre 26 lipca 2014 r., publikując go razem z tekstem Mike’a Carltona potępiającym izraelski atak na Gazę.

Gazeta została skrytykowana przez prokuratora generalnego George’a Brandisa i społeczność żydowską Australii za publikację obrazka, na którym żyd ogląda bombardowanie Gazy ze swojego wygodnego fotela na pobliskim wzgórzu.

The Sydney Morning Herald has apologised after publishing this cartoon by Glen Le Lievre alongside a column about the conflict in Gaza

Po tym, jak prokurator generalny George Brandis oskarżył rzekomo Fairfax Media o zamieszczenie „antysemickiego” komentarza na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, redaktor naczelny Sydney Morning Herald Darren Goodsir w przeprosinach gazety napisał:

„Herald teraz rozumie, że wykorzystując gwiazdę Dawida i jarmułkę w ilustracji, przywołał niewłaściwy element religii zamiast narodowości, i popełnił poważny błąd w ocenie. Publikacja rysunku w jego oryginalnej formie była nieodpowiednia. Szczerze przepraszamy za ten nietakt oraz spowodowane nim cierpienie i udrękę”.

Redaktor naczelny Sydney Morning Herald oświadczył, że inspiracją dla rysunku były autentyczne zdjęcia Izraelczyków oglądających z krzeseł i kanap bombardowania Gazy na wzgórzu w Sderot. Publicysta Mike Carlton zamieścił w poniedziałek na tweeterze przykładowe fotografie.

sderot

Carlton stwierdził, że nie chce wypowiadać się na temat ilustracji do swojego artykułu, ale podtrzymuje wszystko, co napisał. „Krytyka Izraela to nie antysemityzm. Zaledwie tego ranka sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon potępił izraelski atak powietrzny na szkołę [w Rafah] jako „moralną hańbę i zbrodniczy czyn”. Pomimo gwałtownych oszczerstw pod moim adresem ze strony społeczności żydowskiej, otrzymałem przeważające ogromne poparcie szerszego grona czytelników Heralda”, powiedział.

W swoim ostro sformułowanym artykule będącym reakcją na zabicie setek Palestyńczyków Carlton stwierdził, że Izrael „prowadzi swoją własną terrorystyczną wojnę przeciwko całej populacji Gazy liczącej około 1,7 mln. osób. Nazwijcie to ludobójstwem lub czystką etniczną: celem jest zabicie Arabów”. Napisał, że według niego izraelska odpowiedź na ataki Hamasu „jest poza wszelką proporcjonalnością, [jest] monstrualnym wypaczeniem propagowanego prawa do samoobrony”.

Na podst.: dailymail.co.uk

PS. Gdzie się podziali żydowscy obrońcy wolności słowa, tak aktywni na polu antymuzułmańskich i antychrześcijańskich publikacji? I czyż Izrael nie jest państwem wyznaniowym, żydowskim, przeznaczonym docelowo wyłącznie dla żydów, i to z całego świata?

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: