Wolna Palestyna

25/07/2014

Izrael zbombardował szkołę UNRWA w Strefie Gazy

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 18:32

24.07.2014

Według źródeł ONZ zginęło 17 osób, a ponad 200 zostało rannych.

Szkoła prowadzona przez Agencję Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców Palestyńskich (UNRWA), w której szukało schronienia ponad półtora tysiąca osób, została ostrzelana przez izraelską baterię z odległości niespełna jednego kilometra.

Rzecznik UNRWA Chris Gunnes oświadczył, że ONZ-owska szkoła została ostrzelana przez izraelską artylerię, mimo iż armia izraelska otrzymała w kwietniu dokładne koordynaty geograficzne położenia tej szkoły.

MATERIAŁ FILMOWY

A trail of blood is seen in the courtyard of a UN school in the northern Beit Hanun district of the Gaza Strip on July 24, 2014, after it was hit by an Israeli tank shell

Świadkowie twierdzą, że szkoła w Beit Hanun przypomina teraz pobojowisko, a część ciał zabitych leży na szkolnym boisku. W szkołę miały uderzyć cztery pociski, a wśród zabitych większość to prawdopodobnie kobiety i dzieci. Uchodźcy twierdzą, że wcześniej nie było żadnego strzału ostrzegawczego, który do tej pory towarzyszył podobnym bombardowaniom.

Jak relacjonuje z izraelskiego Aszkelonu specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, do tej pory trzykrotnie zdarzyło się, że Izrael ostrzelał prowadzone przez ONZ szkoły w Gazie. Jednak poprzednie szkoły były puste, a placówka w Beit Hanun była obecnie schronieniem dla co najmniej kilkuset osób. ONZ twierdzi, że Izrael był świadomy, że w szkole Ka-Albir mieszkają ludzie, a Hamas nazwał ostrzał zbrodnią wojenną.

Mideast Israel Palestinians

Miasto Beit Hanun, gdzie stała zbombardowana szkoła, w ostatnich dniach często jest ostrzeliwane przez izraelską armię. Izrael podejrzewa, że pod powierzchnią znajduje się wiele tajnych tuneli Hamasu a także składy broni. Mieszkańcy kilkakrotnie otrzymywali nakaz opuszczenia domów ze względu na planowane naloty. Chronili się właśnie w prowadzonych przez ONZ szkołach, w tym także w ostrzelanej szkole w Beit Hanun.

Palestinian children, wounded in an Israeli strike on a compound housing a U.N. school in Beit Hanoun

Jak twierdzą źródła palestyńskie, od początku trwającego już 17. dzień izraelskiego ataku na Strefę Gazy zginęło ponad 750 Palestyńczyków, w tym kobiety i dzieci. Rany odniosło ponad 4 tysiące mieszkańców Gazy.

Od początku izraelskiej ofensywy około 120 000 mieszkańców Gazy, której ludność liczy 1,8 miliona, porzuciło swe domy i szukało schronienia m.in. w budynkach instytucji ONZ-owskich.

Podczas operacji nazwanej „Ochronne Ostrze” po stronie izraelskiej zginęło 35 osób, w tym 32 żołnierzy. Pozostali zabici to cywile. W środę odłamki z wystrzelonej z Gazy rakiety zabiły w Sderot tajskiego imigranta.

mc, polskie radio

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: