Wolna Palestyna

17/07/2014

Gaza znowu poligonem doświadczalnym dla nowych rodzajów broni

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 13:49

DIME ha'aretzSiły tworu syjonistycznego po raz kolejny testują na Palestyńczykach działanie eksperymentalnej broni. Jak poinformowały palestyńskie władze powołując się na informacje od lekarzy opatrujących rannych, podobnie jak w latach 2006 i 2009 siły syjonistów używają przeciwko mieszkańcom Gazy tzw. bomb wolframowych (Dense Inert Metal Explosives, DIME). Pociski charakteryzują się wielką siłą i temperaturą wybuchu. Często powodują zagrażające życiu oparzenia i utraty kończyn, wywołują nowotwory.

Na podst.: Electronic Intifada
Xportal

Norwegian Doctor: DIME (Dense Inert Metal Explosive) bombs being used in Gaza

Materiał z 2006 r.:

Jest to informacja o reportażu poświęconym użyciu przez armię izraelską w lipcu 2006 r. nowej broni na mieszkańcach Strefy Gazy, który ukaże się we włoskiej telewizji.

Meron Rapaport: „Włoskie śledztwo: Izrael wykorzystał nowy prototyp broni w Strefie Gazy”

We włoskiej telewizji zostanie wyświetlony dokument, który zwraca uwagę na możliwość wykorzystania przez Izrael w ostatnich miesiącach w Strefie Gazy broni, która spowodowała poważne obrażenia fizyczne, takie jak amputacja kończyn i ciężkie oparzenia. Broń ta jest podobna do amerykańskiej broni DIME, która powoduje potężny i zabójczy wybuch z minimalnym promieniowaniem dla otoczenia.

Włoski dokument jest oparty na zeznaniach lekarzy w Strefie oraz na testach przeprowadzonych we włoskich laboratoriach. Zespół śledczy to ten sam, który ujawnił kilkanaście miesięcy temu fakt użycia przez siły amerykańskie w Iraku bomb fosforowych przeciwko irackim powstańcom w Faludży.

Generał rezerwy w izraelskim lotnictwie, Icchak Ben-Izrael, były kierownik programu rozwoju broni armii izraelskiej powiedział reporterom, „że jedną z idei [która przyświecała stworzeniu tej broni] było umożliwienie wymierzenia uderzenia w cele bez powodowania szkód u przechodniów lub innych osób”.

Według wiadomości RAI 24 śledztwo rozpoczęto po pojawieniu się informacji od palestyńskich lekarzy z Gazy o niewytłumaczalnych, poważnych ranach. Lekarze przekazali informacje o nadzwyczajnie wysokiej liczbie rannych, którzy utracili nogi, o kompletnie spalonych ciałach i ranach, którym nie towarzyszyły żadne metalowe odłamki szrapneli. Niektórzy z lekarzy twierdzili, że usuwali z ran cząstki, których nie było widać na zdjęciach rentgenowskich.

Na podstawie zeznań świadków stwierdzono, że ranni zostali zranieni przez pociski wystrzelone z dronów, większość z nich została ranna w lipcu.

Dr Habas al-Wahid, kierownik pogotowia w szpitalu Szuhada al-Aksa w Deir el-Balah powiedział dziennikarzom, że nogi rannych zostały odcięte od ciał „tak jakby piła przecięła ich kości”. W pobliżu miejsca amputacji były oznaki ognia i oparzeń. Nie znaleziono żadnych oznak wskazujących, że kończyny zostały odcięte przez fragmenty metalowe.

dimedamageEfekty użycia DIME. Więcej

Dr Juma Saka ze szpitala Szifa w mieście Gaza powiedziała, że lekarze znaleźli małe otwory po ranach w ciałach rannych i zmarłych. Według Sake w ranach i wewnętrznych organach ofiar znaleziono proszek. „Ten proszek był jak mikroskopijne szrapnele i to one prawdopodobnie spowodowały te rany”, mówi Saka.

Włoski zespół śledczy wysunął hipotezę, że IDF wykorzystała broń podobną do DIME – gęstych obojętnych metali wybuchowych (Dense Inert Metal Explosive) – wynalezionych przez amerykańską armię. Według informacji zawartych na stronie internetowej laboratorium amerykańskiego lotnictwa broń ta „ma celu wyłącznie zabijanie”, dokładne zniszczenie celu przy minimalnych uszkodzeniach otoczenia.

Według strony pocisk składa się z włókien węglowych wypełnionych wolframem i materiałami wybuchowymi. W chwili eksplozji wolfram – metal, który wytwarza wysokie temperatury przy spalaniu – wydziela promieniowanie w promieniu czterech metrów i powoduje śmierć.

Według amerykańskiej strony Defense-Tech „w jej wyniku powstanie niewiarygodnie niszczący wybuch na małym obszarze”, i dodaje: „wygląda na to, że wpływ mikro szrapneli może spowodować podobny lub nawet potężniejszy efekt niż fala szokowa”.

Broń jest przypuszczalnie w fazie testów i nie została wykorzystana na polu bitewnym.

Włoscy dziennikarze wysłali próbki części znalezionych w ranach do laboratorium przy Uniwersytecie w Parmie. Dr Carmela Vaccacio powiedziała, że w czasie analizy próbek stwierdziła „dużą ilość węgla i obecność innych niespotykanych materiałów”, takich jak miedź, aluminium i wolfram. Dr Vaccacio powiedziała, że te dane mogą potwierdzać hipotezę, że „wykorzystano broń podobną do DIME”.

W kwestii DIME Ben-Izrael powiedział włoskim dziennikarzom, że „ta technologia umożliwia uderzenie na małe cele”.

W raporcie podano, że stosowanie tej broni nie zostało zabronione, gdyż oficjalnie jej nie wypróbowano.

Uważa się, że ta broń jest w wysokim stopniu rakotwórcza i szkodliwa dla środowiska.

Pozarządowa organizacja Lekarze w obronie praw człowieka zażądała odpowiedzi od ministra obrony Izraela Amira Pereca na pytanie dotyczące tych ran.

Doradca ministra Amon Gilad spotka się prawdopodobnie z grupą w najbliższej przyszłości.

Za: pl.indymedia.org

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: