Wolna Palestyna

14/07/2014

Stop izraelskiej agresji na Strefę Gazy!

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 12:10

zeon dessinateur palWyrażamy swoje oburzenie i protest wobec operacji wojsk izraelskich „Protective Edge”, podczas której siły izraelskie w ciągu 5 dni zabiły 167 Palestyńczyków (w ogromnej większości cywilów: kobiety, mężczyzn i dzieci) i raniły ponad 1200 osób.

Należy uczynić wszystko, aby nie powtórzyła się eskalacja przemocy okupacyjnej z przełomu 2008 i 2009 roku, podczas której w izraelskim ataku na Strefę Gazy zginęło ponad 1400 Palestyńczyków, a miasto legło w gruzach.

Nikt z nas nie może pozostać obojętny wobec kolejnej odsłony, w której najbardziej cierpią bezbronni cywile, w tym kobiety i dzieci.

Dochodzenie ONZ z 2009 roku potwierdziło1, że podczas operacji „Płynny Ołów” Izrael przeprowadził »celowy nieproporcjonalny atak mający na celu ukaranie, poniżenie i sterroryzowanie ludności cywilnej», za który izraelscy decydenci powinni zostać pociągnięci do „indywidualnej odpowiedzialności karnej”.

Apelujemy do polskiego rządu i Ministra Spraw Zagranicznych – aby użyli wszystkich dostępnych środków – w tym sankcji przeciwko Izraelowi, które mogą doprowadzić do zakończenia izraelskiego ataku na Strefę Gazy i zakończenia tego, co już przypomina operację „Płynny Ołów”.

Należy również pamiętać, że podczas izraelskich bombardowań ludność Strefy Gazy znajduje się pod oblężeniem – bez możliwości opuszczenia atakowanego obszaru. Wszelkie przejścia graniczne – zarówno z Izraelem, jak i Egiptem – pozostają zablokowane.

W przeciwieństwie do innych stref konfliktu na całym świecie, ludzie w Gazie zostali pozbawieni możliwości ucieczki. Ranni nie mogą uzyskać dostępu do niezbędnej opieki medycznej ze względu blokadę dostaw środków medycznych przez Izrael. Zgodnie z prawem międzynarodowym ludność cywilna ma prawo do ochrony – ochrony, której mieszkańcy Gazy zostali celowo pozbawieni!

Izraelską operację „Protective Edge” należy widzieć w szerszym kontekście trwającej od dekad okupacji i niemal 8-letniej nielegalnej blokady Strefy Gazy. Kontekst ów pozwala lepiej zrozumieć asymetrię pomiędzy Izraelem – 3 największą potęgą militarną świata – a ludnością cywilną Strefy Gazy. Co więcej, Izrael kontroluje granice, przestrzeń powietrzną, wody terytorialne, sieć energetyczną i telekomunikacyjną Strefy Gazy, a to oznacza, że znajduje się ona pod jego okupacją.

Ostatnie działania Izraela stanowią karę zbiorową, zbrodnię przeciwko ludzkości zabronioną przez Czwartą Konwencję Genewską, jak również przez międzynarodowe prawa humanitarne.

Pozasądowe egzekucje, niewspółmierny i zmasowany atak na cywilów przeprowadzony dla celów politycznych, jest niedopuszczalny, niezgodny z prawem międzynarodowym i powinien być zdecydowanie potępiony. Pociski i bomby nie przyniosą pokoju w regionie.

Domagamy się stanowczej reakcji od rządu polskiego! W szczególności Polska nie może pozwolić, aby Izrael używał rakiet wystrzelonych z blokowanej przez armię izraelską Strefy Gazy jako pretekstu do uzasadnienia nieproporcjonalnej, nieludzkiej i masowej operacji wojskowej przeciwko Strefie Gazy, skutkującej licznymi ofiarami wśród ludności cywilnej, w tym wśród kobiet i dzieci.

Zwracamy się z apelem do Rządu RP o podjęcie natychmiastowych działań dyplomatycznych, które pomogą wpłynąć na porozumienie stron i zaprzestanie ataków w Strefie Gazy. Żądamy natychmiastowej interwencji Ministra Spraw Zagranicznych oraz polskiego rządu w celu zakończenia okrutnej izraelskiej napaści na mieszkańców Strefy Gazy.

Kampania Solidarności z Palestyną
Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Palestyńczyków w Polsce
Izraelski Komitet Przeciwko Wyburzeniom Domów (ICAHD)

1 http://www2.ohchr.org/english/bodies/hrcouncil/docs/12session/A-HRC-12-48.pdf

Za: kampania-palestyna.pl

Oczywiście jest to wołanie na puszczy, ale dla formalności publikujemy – WP.

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: