Wolna Palestyna

14/07/2014

Gaza: Oczekiwanie na inwazję Izraela

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 02:20

Tysiące Palestynek i Palestyńczyków ucieka ze swoich domów w Strefie Gazy. Izrael ostrzegł, że północna część Gazy może stać się wkrótce obiektem zmasowanych nalotów. Przy granicy z terenami palestyńskimi stoją też czołgi, a władze Izraela nie wykluczają, że wkrótce rozpocznie się operacja lądowa w Gazie.

Smoke rises following an Israeli missile strike on Rafah, southern Gaza Strip on July 10, 2014 2

Według ONZ około 17 tysięcy Palestynek i Palestyńczyków z północnej Strefy Gazy schroniło się w ośrodkach Narodów Zjednoczonych w innych częściach Gazy. Wszystko to po ostrzeżeniach izraelskiego wojska o rychłym bombardowaniu i rosnącym prawdopodobieństwie wjazdu czołgów do Gazy. Do Egiptu i Izraela uciekają z kolei Palestyńczycy z obcymi paszportami i cudzoziemcy.

Media donoszą, że z godziny na godzinę przy granicy po stronie izraelskiej jest coraz więcej czołgów i sprzętu wojskowego, a niektórzy żołnierze nawet śpią w pojazdach.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu po posiedzeniu rządu nie ogłosił, jak się spodziewano, początku operacji lądowej, ale podkreślił, że jest ona bardzo prawdopodobna. „Będziemy cierpliwie i odpowiedzialnie działać, by osiągnąć nasz cel – odzyskać spokój i zniszczyć Hamas i inne organizacje terrorystyczne. Armia jest przygotowana na wszystko” – powiedział.

Hamas kontynuuje próby ostrzału terenów izraelskich na południu. Syreny alarmowe słychać było także w Jerozolimie. Izraelska armia twierdzi, że tylko dzisiaj z Gazy poleciały co najmniej 72 rakiety. Jedna z nich po drodze uszkodziła linię energetyczną i pozbawiła prądu około 70 tysięcy Palestynek i Palestyńczyków z Gazy.

Strona palestyńska twierdzi, że w izraelskich nalotach zginęło co najmniej 167 osób. ONZ alarmuje, że trzy czwarte ofiar to cywile. Z kolei izraelska armia mówi o ponad 800 rakietach wystrzelonych przez Hamas od wtorku. Izraelskie samoloty dokonały już 13 tysięcy nalotów, w których miały zniszczyć co najmniej 1300 miejsc związanych z Hamasem.

Organizacje pomocowe mówią o katastrofalnej sytuacji humanitarnej w Gazie. Według organizacji Oxfam w wyniku nalotów co najmniej 100 tysięcy ludzi zostało pozbawionych dostępu do wody.

IAR

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: