Wolna Palestyna

13/07/2014

Izraelska mordercza ofensywa na Strefę Gazy trwa

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 15:52

Według źródeł medycznych w Gazie sobotnie izraelskie naloty na Strefę pochłonęły 52 ofiary śmiertelne, podnosząc liczbę zabitych po stronie palestyńskiej w trwającej od 8 lipca operacji „Ochronne Ostrze” do 159 osób. ONZ alarmuje, że trzy czwarte zabitych to cywile. 12 lipca w ostatnich godzinach izraelskie myśliwce zbombardowały m.in. meczet, ośrodek dla niepełnosprawnych i domy mieszkalne. Z kolei Hamas miał wystrzelić w kierunku Izraela co najmniej 36 rakiet, z których większość spadła na tereny niezabudowane.

pal kid

Tymczasem Egipt potwierdził, że prowadzi negocjacje w sprawie zawieszenia broni. Mają w nich brać udział przedstawiciele obu zwaśnionych stron, egipski minister spraw zagranicznych oraz wysłannik Bliskowschodniego Kwartetu Tony Blair. Według arabskich mediów jest już nawet gotowy projekt porozumienia, ale Hamas kategorycznie go odrzucił.

Od początku operacji „Ochronne Ostrze” Palestyńczycy wystrzelili w stronę Izraela ponad 520 pocisków i rakiet własnej roboty, które niemal nigdy nie trafiają w cel, natomiast izraelska armia przeprowadziła ponad 1100 nalotów.

RAW: Israel strike destroys Gaza police HQ in overnight airstrikes

Izraelski sobotni nalot na dom szefa policji Gazy pociągnął za sobą 18 ofiar śmiertelnych i 45 rannych, jak donosi ministerstwo zdrowia Gazy. Zwierzchnik policji Tayseer Al-Batsh jest w stanie krytycznym, a większość zabitych to członkowie jego rodziny. Był to najbardziej morderczy dzień od początków operacji „Obronne Ostrze”, z liczbą zabitych wzrastającą do ponad 150 osób. Czytaj więcej: http://on.rt.com/6difhp

Izraelscy komandosi wcześnie rano w niedzielę przeprowadzili pierwszą operację lądową na terytorium Strefy Gazy. Wcześniej ataki realizowano z powietrza i morza. Podczas krótkotrwałej operacji specjalnej doszło do wymiany ognia między komandosami a bojownikami Hamasu. Celem izraelskich żołnierzy była wyrzutnia rakiet, z której prawdopodobnie ostrzeliwano terytorium Izraela. Czterech izraelskich żołnierzy zostało lekko rannych.

IDF, Hamas gun battle as Israeli commandos raid missile compound in Gaza

Izraelscy komandosi marynarki wojennej dokonali pierwszego lądowego najazdu na Strefę Gazy (jej północną część) wczesną niedzielą, by dokonać rajdu na miejsce wystrzeliwania rakiet, oświadczyło IDF. Czytaj więcej: http://on.rt.com/n8g9k1

Operacja izraelskiej armii „Ochronne Ostrze” w Strefie Gazy  będzie trwała tak długo, aż nie zostanie przywrócony spokój, pomimo presji ze strony społeczności międzynarodowej – powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu. Podkreślił, że w ciągu 4 dni Siły Powietrzne Izraela zniszczyły ponad tysiąc celów w Gazie. Rząd na razie nie podjął decyzji w sprawie operacji lądowej.

RAW: IDF fires stun grenades, tear gas to disperse stone-throwing Palestinians

Tuziny palestyńskich demonstrantów starły się z izraelskimi żołnierzami w Betlejem na okupowanym Zachodnim Brzegu w sobotę w nocy. Protestujący rzucali w wojsko kamieniami, demonstrując przeciwko izraelskiej ofensywie militarnej w Strefie Gazy. Uaktualnienia na żywo: http://on.rt.com/qj82uk

Tymczasem tysiące ludzi na całym świecie protestuje przeciwko izraelskiej agresji na oblężoną Strefę Gazy. W piątek odbyły się demonstracje w stolicach takich państw jak Maroko, Jordania, Turcja, Egipt, Liban, Jemen, Tunezja, Indonezja, Meksyk, USA, Francja, Norwegia, Wlk. Brytania..

Demonstracja w Londynie w pobliżu izraelskiej ambasady, 11 lipca 2014

Demonstracja w Londynie w pobliżu izraelskiej ambasady przeciwko izraelskiej napaści na Gazę, 11 lipca 2014

Protesty w Waszyngtonie przeciwko agresji Izraela na Strefę Gazy przed izraelską ambasadą, 11 lipca 2014

Protesty w Waszyngtonie przed izraelską ambasadą przeciwko agresji Izraela na Strefę Gazy, 11 lipca 2014

Za: jeznach.neon24.pl, Russia Today, Alalam

TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: