Wolna Palestyna

21/05/2014

Dwóch palestyńskich nastolatków zastrzelonych przez izraelskie wojsko w Dniu Nakby

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 13:11

Nagranie wideo zdobyte w poniedziałek przez organizację praw człowieka ukazuje mrożącą krew w żyłach śmieć dwóch palestyńskich chłopców na skutek strzałów oddanych przez izraelskie siły okupacyjne w miniony czwartek.


to samo na dm

Izraelscy żołnierze zastrzelili nastolatków Mohammeda Odeha Abu al-Thahera i Nadima Siyama Nawarę podczas protestów zbiegających się w czasie z 66 rocznicą Nakby koło izraelskiego więzienia Ofer w pobliżu miasta Ramallah na Zachodnim Brzegu.

Izrael utrzymywał, że podczas demonstracji 15 maja użyto metalowych kul pokrytych gumą, by rozgonić protestujących.

Jednak nagranie udostępnione przez Defence for Children International (DCI), zarejestrowane przez kamerę bezpieczeństwa umieszczoną na pobliskim budynku, pokazuje młodzieńców w wieku 16 i 17 lat zastrzelonych podczas spokojnego marszu.

Wideo ukazuje pierwszą ofiarę idącą w przeciwnym kierunku do sił okupacyjnych, zanim została śmiertelnie postrzelona w plecy. Obserwatorzy natychmiast pośpieszyli jej z pomocą.

Druga ofiara została trafiona w klatkę piersiową w tym samym miejscu, kiedy wolno szła. Chłopak upadł na ziemię i starał się podnieść, podczas gdy pozostali mu pomagali i dawali znaki siłom okupacyjnym, by wstrzymały ogień.

Obaj chłopcy byli nieuzbrojeni.

„Izraelskie siły kontynuują używanie nadmiernej siły i lekkomyślne strzelanie z ostrej amunicji i metalowymi pociskami pokrytymi gumą do nieuzbrojonych demonstrantów, włączając w to dzieci, bezkarnie ich zabijając”, oświadczył w raporcie Rifat Kassis, dyrektor wykonawczy DCI-Palestyna.

Raport stwierdza, że trzecia, 15-letnia ofiara, została postrzelona w plecy i lewe płuco podczas protestu i przebywa obecnie w szpitalu w Ramallah.

Międzynarodowe grupy praw człowieka wielokrotnie potępiały Izrael za wykorzystywanie śmiercionośnej siły przeciwko palestyńskim demonstrantom i cywilom na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.

“Izraelska armia i policja graniczna użyła nadmiernej, w tym zabójczej siły w odpowiedzi na rzucanie kamieniami przez demonstrantów, którzy nie stanowili zagrożenia dla życia żołnierzy i policjantów w, oraz nieopodal ufortyfikowanego obozu wojskowego”, stwierdziła Amnesty International w czwartkowym oświadczeniu.

http://english.al-akhbar.com/content/video-shows-israels-shooting-deaths-palestinian-teens

B’Tselem informuje o jeszcze jednym rannym postrzelonym z ostrej amunicji.

Palestinian female relatives

Rodzina Nadima Siyama Nawary (17) opłakująca go na procesji pogrzebowej 16 maja 2014 r., dzień po zastrzeleniu przez izraelskie siły

Palestinian teen killings

Członkowie palestyńskich narodowych sił bezpieczeństwa niosą ciała 16-letniego Mohammeda Odeha Abu al-Thahera i 17 letniego Nadima Siyama Nawary podczas procesji pogrzebowej w Ramallah na Zachodnim Brzegu 16 maja 2014 r., dzień po zastrzeleniu ich przez izraelskie siły

Reklamy

2 Komentarze

  1. […] pozarządowych Defense for Children International Palestine pokazujące moment, w którym 15 maja 2014 dwóch nastolatków zostało zastrzelonych przez izraelskich żołnierzy.[6] Do strzelaniny doszło w pobliżu więzienia wojskowego w Ofer podczas protestu z okazji […]

    Polubienie

    Pingback - autor: Śmierć Rachel Corrie – proces w toku | Wolna Palestyna — 03/07/2014 @ 22:39

  2. […] 15 maja br. siły izraelskie zabiły dwóch młodych Palestyńczyków w miejscowości Bajtunija na Z… – ich zastrzelenie z zimną krwią zostało zarejestrowane kamerą wideo. Nazwiska chłopców – Nadima Nuwary i Muhammada Abu al-Thahira – dołączyły do długiej listy ofiar podobnych morderstw w ostatnich miesiącach i latach. […]

    Polubienie

    Pingback - autor: Postępujące izraelskie ludobójstwo w getcie Gaza | Wolna Palestyna — 18/07/2014 @ 15:32


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: