Wolna Palestyna

25/04/2014

Protesty w całej Europie na rzecz zakończenia oblężenia Strefy Gazy

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 11:21

end the siegePonad 30 europejskich miast szykuje się do manifestacji w wielu krajach w proteście przeciwko izraelskiemu oblężeniu Strefy Gazy. Akcja ta jest odpowiedzią na dramatycznie pogarszające się warunki humanitarne w Strefie Gazy po tym, jak Izrael i Egipt sparaliżowały i zablokowały całkowicie ten maleńki obszar.

Do protestu wezwała Europejska Kampania Na Rzecz Zakończenia Oblężenia Strefy Gazy (ECESG). Kampania, która ma swoją siedzibę w Brukseli, ostrzegła, że Gaza znajduje się na skraju załamania gospodarczego i humanitarnego.

Akcja ECESG jest wynikiem bardzo niepokojącego raportu, który ostrzega przed tymi reperkusjami dotyczącymi oblężenia Strefy Gazy, wieszcząc, że będą one większe od oczekiwań.

Według tego raportu, ponad 1,8 mln mieszkańców stawia czoła karze zbiorowej z powodu zamknięcia granic, ograniczenia swobody poruszania się, problemów zdrowotnych, braku żywności i innych podstawowych potrzeb.

Oblężenie doprowadziło do wielu katastrof, które wpłynęły na byt tamtejszych cywilów. Braki paliwa i energii doprowadziły do śmierci kilku pacjentów. Dodatkowo w raporcie wspomniano o kilkukrotnej awarii systemu kanalizacji miejskiej w Gazie, co spowodowało zalanie ściekami kilku miejscowości. Takie warunki na obszarze, gdzie niedostępne są podstawowe środki do życia i utrzymania higieny, przyczyniają się do powstawania większej liczby chorób.

Raport stwierdza, że sześćdziesiąt procent firm przemysłowych zostało zmuszonych do zamknięcia swojej działalności, a reszta działa tylko w części swoich zdolności produkcyjnych. Zatrudnienie w tych miejscach spadło do 7,5 tys. osób, w porównaniu z 27 tys. przed egipskim przewrotem i 35 tys. przed 2006 rokiem. Według Centralnego Palestyńskiego Biura Statystycznego, ogólna stopa bezrobocia w sierpniu 2013 roku wynosiła ponad jedną trzecią (38,5 procent), a niektórzy szacują, że może być wyższa.

“W rzeczywistości, 14-miesięczny maluch zmarł w marcu 2014 roku z powodu dysfunkcji wątroby, gdy jego rodzice czekali na zezwolenie na przekroczenie granicy w Rafah, w drodze do Turcji, gdzie czekali na niego lekarze, aby się nim zająć. Miesięcznie ponad 1000 pacjentów w Strefie Gazy wymaga opieki zewnętrznej. Co daje zsumowanie tych wszystkich skutków? Według Banku Światowego pięćdziesiąt siedem procent gospodarstw domowych w Strefie Gazy nie ma zapewnionego pożywienia, a Strefa Gazy zajmuje obecnie trzecie miejsce w regionie arabskim pod względem ubóstwa – poziom niższy tylko aniżeli w Sudanie i Jemenie”, podaje raport.

ECESG potępił UE, Izrael i Egipt, jako odpowiedzialne za to, co się tam dzieje. Wyjaśnia również, że skutki oblężenia przyniosą nową rundę przemocy, która w bardzo krótkim czasie będzie miała wpływ na sytuację w tym regionie.

Warto wspomnieć, że Strefa Gazy i jej populacja szacowana na około 1,8 mln została poddana wielu blokadom i innym utrudnieniom już od 1980 roku, kiedy Palestyńczycy rozpoczęli pierwszą intifadę, będącą formą oporu wobec okupacji, pod którą znoszą trudy od ponad 45 lat.

Jednakże blokada nałożona w 2006-2007 roku, w odwecie za zwycięstwo Hamasu w wyborach palestyńskich, zapoczątkowała bezprecedensową formę kary zbiorowej.

Za: Kampania-palestyna.pl

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: