Wolna Palestyna

24/03/2014

FIFA wezwana do wykluczenia Izraela za okaleczenie młodych palestyńskich piłkarzy

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 01:50

6 marca 2014

israel-apartheid-week-boycott-middle-east-palestine-football-world-cup

Palestyński chłopiec grający w piłkę nożną przy izraelskim murze apartheidu w obozie dla uchodźców Aida w Betlejem na Zachodnim Brzegu

Nawoływania do usunięcia Izraela z międzynarodowej organizacji piłki nożnej FIFA wzmogły się, gdy 31 stycznia dwaj palestyńscy piłkarze zostali postrzeleni w stopy na izraelskim punkcie kontrolnym, co pozbawiło ich dożywotnio możliwości grania w piłkę nożną.

Dwóch nastolatków, Jawhar Nasser Jawhar (19) i Adam Abd al-Raouf Halabiya (17), wracało do domu z treningu na Stadionie Faisala al-Husseiniego w al-Ram w centralnej części Zachodniego Brzegu, kiedy izraelskie siły otworzyły do nich bez ostrzeżenia ogień.

Izraelskie siły bezpieczeństwa doniosły, że dwaj piłkarze usiłowali rzucić w policję bomby [a jakżeby inaczej – wp].

„Grupę osób widziano sekundy przed próbą rzucenia bomb w siły bezpieczeństwa. Policjanci zainicjowali protokół otwarcia ognia celem neutralizacji zagrożenia”, powiedział rzecznik izraelskiej policji granicznej.

Jawhar otrzymał 10 strzałów w stopy, 7 w lewą i 3 w prawą, oraz 1 w lewą rękę, a Halabiya został postrzelony po razie w każdą stopę, donoszą raporty medyczne.

Następnie na chłopców spuszczono psy policyjne, po czym zostali oni pobici przez izraelskich żołnierzy przed zabraniem do rządowego szpitala w Ramallah i późniejszym przetransportowaniem do Centrum Medycznego Króla Husseina w Ammanie. Miną miesiące, zanim uda się ustalić, czy młodzieńcy będą mogli w ogóle jeszcze kiedyś chodzić.

Przewodniczący Palestyńskiego Stowarzyszenia Piłki Nożnej Jibril Rajoub powiedział, że po tym zdarzeniu organizacja „będzie żądała wyrzucenia Izraela z Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej”.

palestine_national_team_ap_img

Palestyńska narodowa drużyna piłki nożnej, źródło dumy dla wielu, na celowniku Izraela

„Izraelska brutalność wobec nich [nastolatków] uwidacznia okupacyjne uporczywe starania zniszczenia palestyńskiego sportu”, kontynuował.

Dziennikarz sportowy Dave Zirin skomentował to dając do zrozumienia, że izraelska okupacja celuje w palestyński sport.

„Śmierć, obrażenia czy uwięzienie były rzeczywistością dla kilku zawodników palestyńskiej drużyny narodowej w ciągu ostatnich kilku lat”.

„Tylko wyobraźcie sobie, że zawodnicy świetnej hiszpańskiej drużyny Pucharu Świata zostali uwięzieni, postrzeleni czy zabici przez inny kraj i wyobraźcie sobie, jakie oburzenie wywołałoby to w międzynarodowych mediach”.

Izraelski premier Benjamin Netanyahu powiedział ostatnio, że jest „przygotowany zawrzeć historyczny pokój z palestyńskimi sąsiadami”, jeśli palestyński prezydent Mahmoud Abbas uzna państwo żydowskie.

Internetowa petycja popierająca usunięcie Izraela z FIFA po ostrzelaniu palestyńskich nastolatków zebrała jak dotąd ponad 9 000 podpisów.

Źródło: ibtimes.co.uk, maannews.net

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: