Wolna Palestyna

05/03/2014

Obama wzywa Izrael, aby przestał zabijać irańskich naukowców nuklearnych

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 17:17

W ciągu ostatnich kilku lat irańscy naukowcy, którzy pracowali nad programem jądrowym, ginęli w różnych, tajemniczych okolicznościach. Izrael w zasadzie nigdy nie przyznaje się do prowadzenia tajnych, destabilizujących działań. Prezydent USA Barack Obama naciska na Izrael, aby ten przestał dokonywać zamachów na irańskich naukowców, co oficjalnie potwierdza zarazem, kto jest winny w tej sprawie.

Osoby obserwujące sytuację, jaka ma miejsce wokół Iranu i programu jądrowego, zauważyły zapewne, że Stany Zjednoczone niespodziewanie zmieniły swoją politykę wobec tego kraju. Jeszcze niedawno Izrael wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi ostrzegali przed przekroczeniem tzw. czerwonej linii, po której to miałoby dojść do uderzenia militarnego.

Jednak wraz z dojściem do władzy Hassana Rouhaniego, który wygrał wybory prezydenckie w Iranie w zeszłym roku, zamiast na opcję militarną, naciska się na prowadzenie dyplomacji. Jest to z pewnością nieoczekiwana zmiana.

Choć Izrael wciąż nalega na przeprowadzenie operacji militarnej, Stany Zjednoczone najwyraźniej zmieniły zdanie. Wygląda to trochę tak, jakby prezydent Rouhani został podstawiony przez tych, którzy chcieli zakończyć irański program atomowy.

Barack Obama domaga się od Izraela, aby ten przestał zabijać irańskich naukowców ze względu na prowadzone negocjacje. Co ciekawe, według źródła zbliżonego do izraelskich agencji wywiadowczych, również Mossad uznaje prowadzenie tych operacji za zbyt niebezpieczne, aby mogły być kontynuowane.

Chodzi tu przede wszystkim o ryzyko złapania izraelskich szpiegów. Jak wiadomo, państwo żydowskie dotychczas nie przyznało się do przeprowadzania zamachów w Iranie. Jednak jak donoszą źródła bezpieczeństwa, premier Benjamin Netanjahu nakazał prowadzenie innych działań. Między innymi chodzi o udowodnienie, że Iran rzekomo oszukuje negocjatorów i w rzeczywistości nie ograniczył wzbogacania uranu, za co Zachód zniósł niektóre sankcje.

Na podstawie: rt.com/news/iran-obama-assassination-scientists-443
Za: zmianynaziemi.pl/wiadomosc/obama-wzywa-izrael-aby-przestal-zabijac-iranskich-naukowcow-nuklearnych

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: