Wolna Palestyna

22/09/2013

Anthony Lawson – Jewish Peer Attacks Violinist for Israel Apartheid Remark – wideo

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 13:16

Zobacz również:

BBC cenzuruje propalestyńską wypowiedź Nigela Kennedy’ego

18-08-2013

Brytyjska stacja BBC wycięła z retransmisji koncertu Nigela Kennedy’ego i palestyńskiej orkiestry komentarz skrzypka, w którym porównał sytuację w Izraelu do apartheidu w Republice Południowej Afryki.

Koncert odbył się w ubiegłym tygodniu w londyńskiej Royal Albert Hall. Brała w nim udział m.in. siedemnastoosobowa orkiestra smyczkowa z Autonomii Palestyńskiej. Wraz z Nigelem Kennedy’m wykonała „Cztery pory roku” Vivaldiego.

– Panie i panowie, wszyscy wiemy z doświadczenia, że tylko dzięki równouprawnieniu i likwidacji apartheidu mogą zdarzyć się takie cuda, jakich dziś będziemy świadkami – tak Kennedy zapowiedział występ palestyńskiej orkiestry.

– Dzisiejszy koncert jest pełen emocji, bo gramy dla osób więzionych. Chcemy im dać dwie godziny zabawy i zapewnić, że świat o nich nie zapomniał – powiedział Kennedy i zadedykował koncert Autonomii Palestyńskiej.

BBC postanowiła wyciąć ten fragment wypowiedzi słynnego skrzypka, jak podała – z przyczyn redakcyjnych.

– Komentarz Nigela Kennedy’ego nie zostanie uwzględniony podczas retransmisji koncertu 23 sierpnia, ponieważ takie komentarze nie należą do kompetencji organizatorów ani wykonawców festiwalu muzyki klasycznej – powiedział rzecznik BBC.

Nigel Kennedy już wcześniej zajmował stanowisko wobec konfliktu izraelsko-palestyńskiego, m.in. odmawiając udziału w koncertach w Izraelu. Wziął natomiast udział w palestyńskim festiwalu w Jerozolimie Wschodniej.

W 2007 roku dla izraelskiej gazety „Haaretz” Kennedy powiedział, że zdał sobie sprawę z tego, co dzieje się między Izraelem a Autonomią Palestyńską, gdy studiował w Nowym Jorku, a jego ówczesna dziewczyna była Palestynką.

– Musiała co roku wracać do domu, bo mogła stracić obywatelstwo – powiedział. – Wtedy zrozumiałem, że to była jedna z metod nękania Palestyńczyków, by nie mogli studiować.

Kennedy nie jest jedynym artystą, który w konflikcie izraelsko-palestyńskim w zdecydowany sposób opowiada się po stronie Palestyńczyków. Jeszcze dobitniej robi to Roger Waters, który stosunek Izraela do Autonomii Palestyńskiej porównuje do nazizmu.

Próba przed wspólnym koncertem Nigela Kennedy’ego i palestyńskich muzyków:

Nigel Kennedy jest angielskim skrzypkiem, uczniem Yehudi Menuhina, absolwentem Juilliard School w Nowym Jorku. Jest uznawany za wirtuoza skrzypiec. Dzieli swoje życie między Londynem i Krakowem, gdzie jest gościnnym dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej i gdzie często występuje. Mieszka tu wraz z drugą żoną, Agnieszką.

alarabiya.net/rp.pl

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: