Wolna Palestyna

25/04/2013

Samer Issawi przerwał strajk głodowy

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 17:24

samer issawi23 kwietnia Samer Issawi, przebywający w izraelskim więzieniu Palestyńczyk, zakończył prowadzony od ośmiu miesięcy strajk głodowy. Prawnik osadzonego wyjaśnił, że władze zgodziły się na wcześniejsze zwolnienie jego klienta.

33-letni Issawi rozpoczął głodówkę w sierpniu 2012 w proteście przeciw ponownemu osadzeniu go w zakładzie karnym. W 2002 roku został skazany na 26 lat pozbawienia wolności za udział w serii ataków na radiowozy i studentów Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. W 2011 roku wymieniono go na izraelskiego żołnierza Gilada Szalita, więźnia palestyńskiego Hamasu. W lipcu 2012 Issawi ponownie trafił do więzienia za naruszenie warunków zwolnienia: trzykrotnie podróżował na Zachodni Brzeg.

W minionych tygodniach stan zdrowia Issawiego pogorszył się na skutek głodówki tak, że trafił on do szpitala. Izraelskie władze obawiały się wybuchu zamieszek wśród palestyńskich więźniów, gdyby Issawiemu coś się stało.

Oprócz Issawiego trzech innych palestyńskich więźniów odmawiało przyjmowania posiłków, domagając się uwolnienia. Dżaafar Ezzedin i Tarik Kaadan przerwali głodówkę w lutym po uzyskaniu od władz Izraela obietnicy, że zostaną zwolnieni w maju, zaś Ajman Szarawneh wyszedł z więzienia w marcu. W lutym na znak solidarności z czwórką osadzonych kilkuset zatrzymanych w Izraelu Palestyńczyków przeprowadziło jednodniowy strajk głodowy, a na Zachodnim Brzegu Jordanu przez kilka dni organizowano manifestacje poparcia.

Obecnie w izraelskich więzieniach przebywa ok. 4 500 Palestyńczyków, którym postawiono różne zarzuty: od rzucania kamieniami po zabójstwa cywilów w atakach.

Za: lewica.pl
Źródło: ??

Ponad 200 dni strajku głodowego

19.02.2013

Osadzony w izraelskim więzieniu Palestyńczyk Samer Issawi odmawia przyjmowania pokarmu od ponad 200 dni. Razem z nim głoduje czterech innych więźniów – jeden z nich, Ajman Szawarna, od 140 dni.

Palestyńczycy protestują w ten sposób przeciw metodom arbitralnego w istocie uwięzienia.

Issawi, członek Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny, został aresztowany w Ramallah w 2002 r. (był to czas drugiej intifady) i skazany na 30 lat za posiadanie broni oraz tworzenie zbrojnych grup w Jerozolimie. W październiku 2011 znalazł się w grupie 1027 więźniów wymienionych na porwanego przez Hamas izraelskiego kaprala Gilada Szalita. W lipcu ub.r. został ponownie aresztowany za naruszenie warunków zwolnienia: wyjechał mianowicie z Jerozolimy do Ramallah.

Armia izraelska wydała instrukcję aresztowania Palestyńczyków wymienionych na Szalita pod byle pretekstem. Do tej pory zatrzymano ich 14. Będą musieli odsiedzieć swoje wyroki – od 16 do 28 lat. Część izraelskich mediów sugeruje, że aresztowani powrócili do działalności terrorystycznej, jednak izraelska definicja „terroru” jest szeroka i obejmuje np. działalność polityczną lub udział w demonstracji. Według Amiry Hass, wykroczenie drogowe też kwalifikuje do powrotu za kraty. Wojskowe dochodzenie jest tajne, dowodów się nie ujawnia.

W sobotę UE wezwała Izrael do respektowania praw palestyńskich więźniów. Wysłannik kwartetu bliskowschodniego Tony Blair wyraził zaniepokojenie pogarszającym się stanem zdrowia czterech więźniów.

W zeszłym tygodniu ONZ skrytykowała praktykę administracyjnego uwięzienia – nakaz aresztowania jest przedłużany przez izraelski sąd co pół roku, bez procesu ani nawet postawienia zarzutów. W tej sytuacji znajduje się 178 Palestyńczyków z 4,5 tys. osadzonych w izraelskich więzieniach.

Issawi podczas swojego protestu przyjmował wodę, sole i suplementy diety, ale w styczniu zaostrzył głodówkę. Mówi, że jest u kresu wytrzymałości.

Za: wyborcza.pl/autorzy/1,128998,12570120,Strona_Roberta_Stefanickiego,,,404144.html?bo=1

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: