Wolna Palestyna

13/02/2013

25-lecie Hamasu

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 02:23

08.12.2012.

W Strefie Gazy rozpoczęły się obchody 25-lecia istnienia Islamskiego Ruchu Oporu znanego szerzej jako Hamas. Na uroczystościach pojawił się również lider biura politycznego organizacji – Chalid Miszal.

Dla Miszala – jednego z najważniejszych przywódców Hamasu – była to pierwsza wizyta w życiu w Strefie Gazy. Urodzony w niewielkiej wiosce na Zachodnim Brzegu lider islamistów musiał wraz z rodzicami opuścić Palestynę w 1967 r. w wyniku wojny sześciodniowej. Ponieważ odwiedził on ojczyznę jedynie podczas krótkiej wizyty w 1975 r., jest to również jego pierwszy pobyt w Palestynie od 37 lat.

Żyjący od lat poza Palestyną Miszal powiedział, że „Gaza jest w moim sercu, a Bóg chciał, żebym ją odwiedził, gdy jest zwycięska”. Nadmienił również, że urodził się po raz trzeci. „Pierwsze narodziny były w 1956, drugie po izraelskiej próbie zamordowania mnie w 1997 r., a dziś są moje trzecie narodziny”.

Lider Islamskiego Ruchu Oporu spotkał się również z Ismailem Haniją, premierem rządu Hamasu w Gazie. Odwiedził także dom założyciela tej islamskiej organizacji, zamordowanego przez wojska izraelskie w 2004 r. – Ahmeda Jasina, gdzie zapewnił, że Hamas będzie „podążał drogą pojednania, zakopie sprawy dzielące [go z Fatahem – przyp. red.] i wzmocni jedność, by stanąć naprzeciw syjonistycznemu bytowi”. Podkreślił on także, że Jasin całe swe życie dążył do palestyńskiego pojednania i jedności narodowej, jak również oporu względem okupanta.

Czterodniowa wizyta Miszala w Gazie jest możliwa dzięki mediacjom Egiptu, który uzyskał od Izraela zapewnienie, że nie podejmie prób zlikwidowania Miszala podczas jego pobytu w nadmorskiej enklawie.

W obchodach 25-lecia Hamasu biorą również udział przedstawiciele konkurencyjnego Fatahu, co jest postrzegane jako deklaracja chęci porozumienia między oboma partiami.

Dominik Wach, na podstawie: ahram.org.eg; aljazeera.com; qassam.ps

psz.pl

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: