Wolna Palestyna

07/12/2012

ONZ wzywa Izrael do udostępnienia swoich obiektów atomowych

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 18:04

5 grudnia 2012

Trudno o bardziej spektakularny dowód na zmiany na Ziemi niż ta wiadomość, jaka przed kilkoma godzinami pojawiła się w większości agencji prasowych. Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosowało rezolucję wzywającą Izrael do wpuszczenia do jego instalacji atomowych obserwatorów Międzynarodowej Komisji Atomowej ( IAEA). ONZ dostrzegł, że na Bliskim Wschodzie jest potęga atomowa nie podlegająca niczyjej jurysdykcji.

Rezolucja została przegłosowana 174 głosami za i 6 przeciw, było też 6 absencji. Sześć krajów, które głosowały przeciw, to Izrael, USA, Kanada, Wyspy Marshalla, Mikronezja i Palau. To spektakularna porażka Izraela i to kolejna po głosowaniu nad nadaniem Palestynie statusu obserwatora.

Izrael oficjalnie nie wypowiada się na temat swojego programu atomowego, ale wiadomo, że ma przynajmniej 118 głowic jądrowych. Część z nich została podobno rozdysponowana na łodzie podwodne podarowane Izraelowi przez podatników niemieckich.

Kłopoty Izraela spowodował prawdopodobnie przeciek informacji od samej IAEA. Okazuje się, że agencja ta od dłuższego czasu prowadziła obserwacje izraelskiego programu atomowego. Haker Parastoo ( po persku oznacza to przełyk, nawiązanie do afery Watergate ) wykradł komplet danych na temat programu, w tym zdjęcia satelitarne i tajne dokumenty, i opublikował je 29 listopada tego roku. Dzisiejsza rezolucja ma związek z tym materiałem. Należy tylko pamiętać, że nie jest ona wiążąca.

Izrael, tak jak Pakistan i Korea Północna to kraj, który nie podpisał traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, co jest jednym z celów statutowych IAEA. To rzeczywiście zaskakujące, że inspektorzy Międzynarodowej Agencji Atomowej jeszcze nie dotarli do obiektów uważanych za kluczowe dla izraelskiego programu jądrowego. W tym samym czasie IAEA cały czas sprawdza Iran.

Skoro Izrael planuje atak na Iran, co wielokrotnie publicznie mówili przywódcy tego kraju, to oczywiste, że IAEA powinna sprawdzić izraelski arsenał jądrowy i zapobiec jego użyciu w Iranie. Niestety to nie fantazja, tylko realny scenariusz uderzenia „prewencyjnego” z wykorzystaniem małego taktycznego ładunku jądrowego. Wirówki irańskie są schowane głęboko pod górą i żaden konwencjonalny atak tych fabryk nie wyeliminuje.

Prawdopodobnie Izrael zignoruje dzisiejszą rezolucję, tak jak zignorował rezolucję w sprawie przyznania Palestynie statusu członka obserwatora. W odpowiedzi Izrael zapowiedział budowę następnych 3000 nowych osad na okupowanym Zachodnim Brzegu. Jednak czarne chmury zbierają się nad Izraelem i coraz częściej słychać na świecie głos niezadowolenia z postępowania tego bliskowschodniego hegemona. Otwarcie Palestynie drogi do członkostwa w ONZ może pozwolić w przyszłości na postawienie Izraelowi poważnych zarzutów, ze zbrodniami wojennymi włącznie.

Skrót artykułu ze zmianynaziemi.pl

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: