Wolna Palestyna

06/12/2012

Dyplomacja UE domaga się wyjaśnień od Izraela

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 14:16

Korpus dyplomatyczny UE wezwał ambasadora Izraela w celu złożenia wyjaśnień odnośnie planów budowy nowych osiedli na okupowanych terytoriach palestyńskich – donosi AFP. Wcześniej z tego samego powodu izraelskich dyplomatów wezwały Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji i Szwecji, a także brytyjskie Biuro Spraw Zagranicznych. W zeszłym tygodniu izraelskie władze podjęły decyzję o budowie 3 tysięcy jednostek mieszkalnych w żydowskich osiedlach we Wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu Jordanu. Krok ten wywołał ostrą krytykę ze strony społeczności międzynarodowej, w tym Rosji.

Autonomia Palestyńska grozi wykorzystaniem swojego nowego statusu państwa-obserwatora w ONZ i złożeniem pozwu do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), jeśli Izrael nie zrezygnuje z planów budowy nowych osiedli we Wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu Jordanu – oświadczył członek palestyńskiej administracji, Nabil Shaath. Inny przedstawiciel palestyńskiej administracji, Hanan Ashrawi, zaapelował z kolei do społeczności międzynarodowej o nałożenie sankcji na Izrael.

Unia Europejska nie rozpatruje możliwości wprowadzenia sankcji wobec Izraela – powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague. „Nie uważam, żeby w Unii Europejskiej z zachwytem odniesiono się do kwestii wprowadzenia sankcji gospodarczych wobec Izraela. Nie sądzę, żeby był to jakikolwiek konsensus w tej sprawie. Nadal się staramy, aby obie strony (Izraelczycy i Palestyńczycy) usiedli do stołu negocjacyjnego” – powiedział Hague.

Źródło: polish.ruvr.ru

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: