Wolna Palestyna

28/11/2012

Izrael „pracuje” w Gazie nad uciszaniem międzynarodowej prasy

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 18:18

Ma’an News Agency, 18 listopada 2012

Dym i zgliszcza po izraelskim nalocie na siedzibę Al-Aqsa TV w budynku, który mieści również biura innych stacji nadawczych w mieście Gaza, 18.11.2012

Palestyńska grupa broniąca praw dziennikarzy oskarżyła w niedzielę Izrael o branie na cel dziennikarzy w Strefie Gazy, kiedy izraelskie samoloty zbombardowaly dwa budynki mediów.

Mada twierdzi, że Izrael „próbuje uciszyć prasę działającą w Gazie; jego przestępstwa przeciwko dziennikarzom nie mogą pozostać bezkarne.”

W oświadczeniu grupa stwierdza, że „zdecydowanie potępia nową agresję w Gazie oraz bezpośrednie celowanie w licznych żurnalistów i medialne instytucje.”

Izrael uderzył z powietrza w dwa budynki należące do mediów, w jednym mieściło się biuro Ma’an w Gazie.

Przynajmniej sześciu dziennikarzy zostało rannych w wyniku pierwszego nalotu; Palestyńskie Centrum Praw Człowieka oświadczyło, iż dziesięciu dziennikarzy oraz innych pracowników odniosło rany w wyniku bombardowań.

Izraelska armia twierdzi, że budynki są wykorzystywane przez Hamas.

Mada z Ramallah wzywa do ochrony dziennikarzy oraz do osądzenia sprawców tych przestępstw przeciwko wolności słowa.

„Wybiegi od poniesienia odpowiedzialności izraelskich wojsk okupacyjnych… zwłaszcza w odniesieniu do zamordowania przez nie czterech dziennikarzy podczas inwazji w Gazie w 2009 r., umożliwiło okupantom popełnianie takich przestępstw – przeciwko dziennikarzom oraz mediom – w przyszłości”, stwierdza Mada.

Z oświadczenia armii izraelskiej dowiadujemy się, że budynek został zbombardowany ponieważ jest „częścią infrastruktury Hamasu, centrum logistycznym, zlokalizowanym w cywilnym budynku.”

„W celu zminimalizowania zagrożenia dla osób niezaangażowanych, (armia) tylko brała na cel urządzenia komunikacyjne zlokalizowane na dachu budynku, a nie pomieszczenia, z których korzystał Hamas, a znajdujące się w samym budynku”, dowiadujemy się z oświadczenia.

Imad Ifranji, dyrektor Al-Quds TV w Gazie, powiedział Mada, że Izrael wystrzelił trzy rakiety w odział telewizyjny mieszczący się na jedenastym piętrze budynku al-Shawa.

Ifranji dodał, że „ostrzał zranił wszystkich znajdujących się w biurze fotografów, asystentów, kierowcę, spowodował poważne szkody w całej sekcji, uszkodził ambulans, który przybył, by przewozić rannych oraz samochód należący do telewizji.”

Saed Radwan, dyrektor programowy powiązanego z Hamasem kanału al-Aqsa TV oświadczył, iż izraelskie myśliwce namierzyły sekcję nadawczą na piętnastym piętrze wieży Shorouq w obszarze al-Rimal w Gazie o godzinie 06.30.

Doszło do poważnych uszkodzeń większości sprzętu, studio zostało zniszczone, „rakieta spenetrowała biuro Palestine Media Production na czternastym piętrze.”

Foreign Press Association w Izraelu oświadczyło, że jest zaniepokojone atakiem.

Koalicja zagranicznych dziennikarzy zauważyła, że żurnaliści z ostrzelanych budynków są obywatelami krajów należących do Rady Bezpieczeństwa ONZ, która przyjęła rezolucję 1738 potępiającą ataki na dziennikarzy w czasie konfliktów.

W oświadczeniu zacytowano rezolucję: „Dziennikarze, pracownicy mediów oraz pozostały personel zaangażowany w niebezpieczne misje w obszarach konfliktów zbrojnych powinni być uważani za cywilów – i tak jak cywile – respektowani i chronieni.”

Tymczasem rodziny i bliscy dziennikarzy także stali się celami ataku w dniach, gdy Izrael przeprowadzał ostrzał Gazy od środy, a który spowodował śmierć 50 osób.

W piątek wojskowi wzięli na cel budynek European Agency. Ojciec fotografa Aliego Ibrahima odniósł umiarkowane obrażenia, ranni zostali także siostra fotografa i jego córka.

Tego samego dnia, stwierdza Mada, wojska izraelskie wycelowały w kwaterę Free Media w rejonie Sheikh Radwan w Gazie, niszcząc ją niemal zupełnie.

W środę rakieta zabiła Omara Mashharawiego, jedenastoletniego synka pracownika arabskiej BBC Jihada Mashharawiego, gdy ich dom znalazł się pod ostrzałem.

Tłumaczenie: Ussus
Za: stopsyjonizmowi.wordpress.com

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: