Wolna Palestyna

18/11/2012

Palestyna: Ataki Izraela prowadzą do kolejnej wojny?

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 17:54

16.11.2012

Niemowlak w szpitalu Al Shifa w Gazie ranny w izraelskim bombardowaniu. Fot. Alternative News

Co najmniej 19 ofiar śmiertelnych po stronie palestyńskiej, w tym co najmniej sześcioro dzieci, i trzy ofiary po stronie izraelskiej, to dotychczasowy bilans konfliktu, do eskalacji którego doszło po tym, jak palestyński ruch oporu przystapił do kontrataku w odpowiedzi na trwające od kilku dni działania zbrojne ze strony Izraela w Strefie Gazy.

Przypomnijmy, że 8 listopada izarelskie wojsko przeprowadziło atak na Strefę Gazy zabijajac 13-letniego chłopca Ahmeda Abu Dagga, gdy ten grał w piłkę z kolegami. W ciągu tygodnia izraelskich ataków rannych zostało 53 cywilów, w tym 12 dzieci i 6 kobiet. 14 listpada izraelska armia dokonała zamachu terrorystycznego, zabijając jednego z liderów Hamasu, Ahmeda Jabari.

W odpowiedzi na te działania, palestyńscy bojownicy, głównie związani z mniejszościową organizacją Islamski Dżihad, wystrzelili w stronę Izraela rakiety, zabijając trzy osoby. Izrael odpowiedział całonocnym ostrzałem Strefy Gazy i zmobilizował 30 tysięcy rezerwistów przygotowując się do lądowej inwazji na Strefę Gazy [liczba ta wzrosła już do 75 tys. – WP]. Izraelski minister obrony, Ehud Barak, powiedział: “Środowe ataki oznaczają początek, nie koniec militarnej operacji”. W izraelskich ambasadach na świecie ogłoszono stan alarmowy. Obecna sytuacja jest najbardziej krwawą od czasu izraelskiej agresji na Strefę Gazy 2008-2009, w trakcie której izraelskie wojsko zabiło ponad 1400 Palestyńczyków a raniło ponad 5 tysięcy, głównie cywilów.

Według izraelskiej organizacji lewicowej Centrum Informacji Alternatywnej, a także według izraelskiej organizacji Hadasz, oczywistym powodem, dla którego rząd Izraela zdecydował się na złamanie rozejmu i zaognienie sytuacji, są zbliżające się wybory. Odbędą się one w styczniu. Rządząca prawica chce odwrócić uwagę wyborców od ważnych kwestii społecznych i wprowadzić atmosferę wojennej histerii. Na takiej atmosferze zawsze zyskuje szermująca nacjonalistycznymi hasłami, prowojenna prawica. Amit Aszkenazi, jeden z działaczy organizacji Hadasz, komentując cyniczne działania rządu, mówił: „Przyniesie to tylko smierć Palestyńczykom i Izraelczykom, wzywamy wszystkich, którzy mogą, by stanęli z nami i zwalczali te działania rządu, zanim zginą cywile i żołnierze po dwóch stronach”.

Zamach na Ahmeda Jabari nie był reakcją na narastające napięcie na granicy między Izraelem i Gazą, jak twierdzi rząd Izraela, lecz zaplanowaną kilka miesięcy temu przez służby specjalne i dobrze przygotowaną operacją mającą na celu wznowienie przemocy w Strefie. Izraelska przemoc rozpoczęła się pomimo tego, że egipskiej dyplomacji udało się wypracować porozumienie pokojowe między Izraelem a palestyńskimi organizacjami ruchu oporu. Przywódcy Hamasu nakazali swoim bojownikom powstrzymanie się od jakichkolwiek ataków na Izrael. Odpowiedzią na to był izraelski zamach na Ahmeda Jabari.

Setki osób uczestniczyły w proteście przed budynkiem izraelskiego Ministerstwa Obrony w Tel Awiwie domagając się zaprzestania działań wojennych przeciwko Palestyńczykom. Wcześniej w pobliżu domu premiera Beniamina Netanjahu w Jerozolimie doszło do podobnej demonstracji. Demonstranci z izraelskiej lewicy skandowali między innymi hasło: “Pieniądze na opiekę społeczną – nie na wojny” lub “Premierze, premierze, ile dzieci dzisiaj zabiłeś?”.

Izraelskie Centrum Informacji Alternatywnej we współpracy z palestyńskimi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi wzywa międzynarodową opinię publiczną do przyłączenia się do akcji bojkotu, powstrzymania się od inwestycji i zaprowadzenia sankcji (BDS) wobec Izraela. Po izraelskiej masakrze z 2008 i 2009 roku Palestyńczykom nie udało się postawić przed międzynarodowymi trybunałami osób odpowiedzialnych w Izraelu za masakry cywilów, a to dzięki wsparciu dla Izraela ze strony USA i Unii Europejskiej. Jak zauważa Centrum, istnieje poważne zagrożenie, że Izrael zachęcony swoją bezkarnością może zechcieć powtórzyć te działania. Jedynym skutecznym sposobem zmuszenia Izraela do respektowania praw człowieka w Palestynie moze być międzynarodowa presja, w tym akcja BDS – uważają izraelscy działacze.

Bartłomiej Zindulski
lewica.pl

Czytaj również: Alternative News

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: