Wolna Palestyna

09/11/2012

Izraelska telewizja przyznaje: Ze szkoły UNRWA w Strefie Gazy nie wystrzelono żadnych pocisków

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 19:44

Jak przyznała izraelska telewizja – parę lat po fakcie – oskarżenia kierowane pod adresem UNRWA, jakoby kierowane przez nich szkoły w Strefie Gazy były wykorzystywane przez bojowników do wystrzeliwania pocisków rakietowych, okazały się fałszywe.

17 stycznia 2009 roku izraelska armia zbombardowała szkołę prowadzoną przez UNRWA w Beit Lahiya w północnej części Strefy Gazy.

W związku z tym UNRWA –  Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie – wydała oświadczenie, w którym czytamy:

Najwyższej oceniany izraelski program informacyjny, Wiadomości Kanału Drugiego, opublikował oświadczenie korygujące fałszywe twierdzenia, jakoby w latach 2008-2009 podczas wojny w Gazie wystrzeliwano rakiety ze szkół prowadzonych przez Agencję Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA). W oświadczeniu możemy przeczytać, że izraelscy urzędnicy potwierdzili fakt, iż oskarżenia te były fałszywe i nie istnieją żadne dowody na ich poparcie.

Jak twierdzi rzecznik UNRWA Chris Gunness:

„Słyszeliśmy te oskarżenia wiele razy podczas wojny, kiedy ostrzeliwano prowadzone przez nas szkoły i główny magazyn w Gazie, ale już wtedy izraelscy dowódcy dali pracownikom ONZ-u jasno do zrozumienia, że wiedzą, iż w szkołach i magazynach UNRWA nie ma żadnych bojowników, a wszelkie oskarżenia są fałszywe. Wielokrotne powtarzanie tych fałszywych oskarżeń było bardzo szkodliwe dla UNRWA i doprowadziło do publikacji nierzetelnych artykułów dziennikarskich, z którymi przyszło nam się zmierzyć. Po raz trzeci w ciągu kilku miesięcy jedna z głównych agencji informacyjnych publicznie wycofała się z fałszywych informacji na temat UNRWA”.

W trakcie izraelskiej ofensywy na szkoły prowadzone przez Agencję zniszczono również magazyny zawierające  warte miliony dolarów materiały pierwszej pomocy.

Systematyczne ostrzeliwanie szkół w Strefie Gazy

Celem izraelskiej propagandy było usprawiedliwienie systematycznego ostrzału palestyńskich szkół w Strefie Gazy.

W raporcie opracowanym przez Oxfam, Amnesty International i 14 innych europejskich organizacji praw człowieka oraz agencji pomocowych opublikowanym rok po zakończeniu operacji „Płynny ołów” (PDF), stwierdzono:

„Podczas izraelskiej ofensywy zniszczono 18 szkół (w tym osiem państwowych, dwie prywatne oraz osiem przedszkoli), a co najmniej 280 zostało uszkodzonych. Sześć zniszczonych szkół rządowych znajdowało się w północnej części Strefy Gazy, w związku z czym 9 tysięcy studentów było zmuszonych zmienić swoją lokalizację”.

Raport zatytułowany „Failing Gaza: No building, No recovery, No more excuses”, dodaje:

  • W Strefie Gazy funkcjonuje 640 szkół – 221 szkół prowadzonych przez UNRWA, 383 szkoły państwowe i 36 szkół prywatnych – do których uczęszcza ponad 440 tysięcy uczniów,
  • 88% szkół UNRWA i 82% szkół rządowych działa na dwie zmiany. Według nieoficjalnych informacji niektóre szkoły pracują na trzy zmiany w ciągu dnia,
  • W trakcie izraelskiej ofensywy zginęło 164 uczniów i 12 nauczycieli pracujących w szkołach rządowych. Kolejnych 454 uczniów i pięciu nauczycieli zostało rannych. W wyniku ataku na szkoły UNRWA śmierć poniosło 86 uczniów i trzech nauczycieli, a kolejnych 402 uczniów i 14 nauczycieli zostało rannych.

Ogółem zniszczono 18 szkół, a ponad 280 uszkodzono, co oznacza, że 46% wszystkich szkół w Strefie Gazy stało się celem armii izraelskiej.

Jeśli powyższe działanie było przypadkowe, jak twierdzi izraelska armia, która określa samą siebie mianem „najbardziej moralnej armii świata” – to jest to również armia najgorzej wyszkolona i najmniej dokładna.

Tłumaczenie: Dominik Mierzejewski

Źródło: electronicintifada.net
Za: kampania-palestyna.pl

TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: