Wolna Palestyna

09/10/2012

Palestyna już nie jest passe

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 19:07

Frank Barat, 05.10.2012

Czy można przewidzieć sukces wydarzenia, zanim jeszcze się rozpocznie?

Pytanie to zadawałem sobie od czasu, kiedy kilka dni temu wylądowaliśmy w Nowym Jorku.

Jestem tutaj, aby wspólnie z innymi zorganizować i wziąć udział w 4 sesji Trybunału Russella w Sprawie Palestyny, która odbędzie się w dniach 6-7 października.

Odkąd przyjechaliśmy, wszystko układało się lepiej i lepiej…  i jeszcze lepiej.

W ciągu kilku tygodni wszystkie bilety  na sesję Trybunału zostały wyprzedane. Wynajęliśmy wielką, zabytkową salę Cooper Union, gdzie lider abolicjonistycznego ruchu, Frederik Douglass, wygłosił swoją emancypacyjną mowę.

W sesji weźmie udział ponad 900 osób z całego świata. W ostatnim tygodniu wielu ludzi, w tym również tych dobrze znanych, zalało nas mejlami z prośbą o bilety. Moglibyśmy wypełnić to miejsce dwukrotnie.

Wszyscy amerykańscy działacze mówią jednym głosem: “To historyczne wydarzenie, kamień milowy dla ruchu solidarności z Palestyną w USA”. Szum medialny wokół sesji Trybunału jest niesamowity. Wydaje się, że nawet prasa głównego nurtu złapała bakcyla, w sesji Trybunału udział wezmą: Magazyn Time, Le Monde, Le Monde Diplomatique, szwajcarskie gazety mainstreamowe, The Nation, The Huffington Post, Democracy Now, Al Ahram, Al Jazeera English, a także New York Times.

Dodatkowo, wiele osób kontaktuje się z nami, ponieważ chcą być świadkami tego wydarzenia. W sesji Trybunału udział weźmie światowej sławy filozof francuski Etienne Balibar, Zwenlizima Vavi, jedna z najbardziej szanowanych i lubianych osobistości w RPA, Mariam Said, żona Edwarda Saida, nawet amerykański aktor John Cusack zapowiadał swoją obecność.

W głębi duszy wiem, że na tym się nie skończy. Mam wrażenie, że coraz więcej osób przyłącza się do trwającej od dziesięcioleci palestyńskiej walki o sprawiedliwość. „Palestyna” już nie jest zakazanym słowem – ale zaczyna być słowem modnym. Do członków naszego jury – Alice Walker, Angeli Davis, Rogera Watersa, Ronnie Kasrilsa, Michaela Mansfielda, Stephane Hessela, Mairead Maguire, Cynthi McKinney, Johna Dugarda, Miguela Angela Estrelli i Dennisa Banksa – już wkrótce dołączy o wiele więcej osobistości.

W niedalekiej przyszłości milczenie w sprawie Palestyny nie będzie już dłużej możliwe.

Ci, którzy zignorowali apel Palestyńczyków o bojkot, znajdą swoje miejsce w historii – zostaną zapamiętani. Ludzie będą im wypominać “Hej, Red Hot Chili Peppers, Bob Dylan, Elton John, Madonna, gdzie byliście w 2012 roku, kiedy Palestyńczycy cierpieli z powodu apartheidu, prześladowań i kolonializmu?”

W sobotę, 6 października, ludzie reprezentujący Trybunał Russella w Sprawie Palestyny oraz setki osób napiszą nową historię. Historię ludową.

Poprzez dogłębne przebadanie roli USA i ONZ w Palestynie, Trybunał chce powrócić do korzeni konfliktu i uczynić z walki palestyńskiej sprawę globalną.

W walce o wolną Palestynę nie chodzi o konflikt pomiędzy żydami a muzułmanami. Walka o wolną Palestynę dotyczy nas wszystkich. Naszego człowieczeństwa i tego, co ono reprezentuje. Dotyczy świata, w którym żyjemy. Jego historii, teraźniejszości i przyszłości. Palestyna dotyczy Grecji i Hiszpanii. Zmieniają się nazwy, ale walka jest ta sama. To jest walka o sprawiedliwość, godność, wolność, szacunek, człowieczeństwo, miłość – i to jest właśnie ekscytujące.

Fakt, że blisko tysiąc osób, z różnych środowisk, pochodzących z całego świata, przez dwa pełne dni będzie rozmawiać o jednym i tylko o jednym, o Palestynie, jest znaczący.

To zwycięstwo samo w sobie.

Autor jest koordynatorem Trybunału Russella w Sprawie Palestyny.

Tłum. Dominik Mierzejewski

Źródło: http://www.newint.org

Za: kampania-palestyna.pl

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: