Wolna Palestyna

04/10/2012

Roger Waters sędzią Trybunału Russella w Sprawie Palestyny

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 17:39

Roger Waters, założyciel i członek brytyjskiej grupy rockowej Pink Floyd zapowiedział, że przyłączy się do składu jurorskiego tegorocznego Trybunału Russella w Sprawie Palestyny, w którym zasiądą oprócz niego m.in. autorka Alice Walker (laureatka Nagrody Pulitzera) oraz ikona praw obywatelskich Angela Davis. Tegoroczna sesja odbędzie się w dniach 6-7 października w Nowym Jorku.

Od dziesięcioleci fani rocka znają Watersa z postępowych idei i przełomowych albumów, takich jak „Dark Side of the Moon” czy „The Wall”, które sprzedały się w setkach milionów egzemplarzy. Znany już od pewnego czasu ze swojego poparcia m.in. dla kampanii BDS (Bojkotu, Wycofania Inwestycji oraz Sankcji), tym razem zdecydował się wziąć udział jako juror w czwartej sesji międzynarodowego trybunału.

“Trybunał Russella w Sprawie Palestyny ujawnia prawdę o tym, co się dzieje na Terytoriach Okupowanych, abyśmy mogli domagać się przestrzegania prawa i szacunku dla Palestyńczyków” – powiedział Waters.

W krótkim klipie wideo nagranym dla Trybunału Russella w Sprawie Palestyny, Waters wyjaśnia:

“Jako juror będę zobowiązany do wysłuchania zeznań, które mogą pokazać nam wszystkim, jakie może być rozwiązanie. Istnieje pokojowe rozwiązanie konfliktu, bez przemocy, takie, które może nas powstrzymać od zabijania nawzajem swoich dzieci przez następne 100 lat.”

Trybunał Russella w Sprawie Palestyny powstał w 2009 roku w następstwie krwawego ataku Izraela na Strefę Gazy, w którym zginęło około 1.400 Palestyńczyków. Od tego czasu Trybunał zbiera się na sesjach z udziałem ekspertów prawnych, naukowców, działaczy i innych osób, które są zdeterminowane, aby ujawnić fakty dotyczące 45-letniej izraelskiej okupacji i kolonizacji palestyńskiej ziemi. Poprzednie sesje odbyły się w Barcelonie, Londynie i Kapsztadzie i skupiały się na kwestii wsparcia Unii Europejskiej dla Izraela, współudziale korporacji międzynarodowych w okupacji Palestyny oraz oskarżeniu Izraela o apartheid.

Strona internetowa Trybunału Russella w sprawie Palestyny: http://www.russelltribunalonpalestine.com/en/

Roger Waters: ‚Why I became a juror of the Russell Tribunal’:

Za: kampania-palestyna.pl

Zobacz również: Roger Waters, wspaniały człowiek i artysta

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: