Wolna Palestyna

14/12/2011

Kiedy pokojowy protest kończy się śmiercią

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 17:05

11.12.2011

Nabi Saleh – palestyńska wioska, położona 20 kilometrów na północ od Ramallah, już od 2 lat organizuje pokojowe demonstracje przeciwko grabieży ziemi.

Cotygodniowa piątkowa demonstracja rozpoczęła się jak zwykle: w centrum wioski zebrali się mieszkańcy, aktywiści izraelscy oraz międzynarodowi, aby rozpocząć pokojowy marsz w kierunku izraelskiej kolonii Halamish, powstałej na ziemi należącej do Nabi Saleh. Niedługo potem do wioski wjechali żołnierze izraelscy ostrzeliwując protestujących gazem łzawiącym.

Dwudziestoośmioletni Mustafa Tamimi protestował razem z innymi mieszkańcami wioski. Kiedy izraelskie jeepy zatrzymały się, aby poczekać, aż buldożer usunie z ich drogi kamienie umieszczone przez mieszkańców w celu zablokowania wjazdu do wioski, Tamimi wraz z kilkoma innymi chłopcami podbiegł, aby w symbolicznym geście protestu przeciwko okupacji rzucić kamieniem w samochód.

Izraelski żołnierz otworzył tylne drzwi jeepa, wycelował  i wystrzelił puszkę z gazem łzawiącym o ”rozszerzonym zasięgu” prosto w twarz Mustafy. Według świadków Mustafa został postrzelony w twarz z odległości mniejszej niż 10 metrów.

Tamimi zmarł w szpitalu w wyniku doznanych obrażeń.

Konflikt w rejonie Nabi Saleh sięga 1976 roku, kiedy to nielegalne osiedle izraelskie Halamish powstało na ziemi należącej do wioski. Od tej pory kolonia wciąż się rozrasta. W 2008 roku mieszkańcy Nabi Saleh zaskarżyli  budowę muru  wznoszonego na prywatnej palestyńskiej ziemi.

Kiedy sprawa trafiła do izraelskiego sądu – ten orzekł, że trasa muru musi zostać zmieniona. Jednak podobnie jak w przypadku wielu innych orzeczeń izraelskiego sądu dotyczących  zagarniania palestyńskiej ziemi– nie jest ono respektowane, w związku z czym trwa grabież ziemi pod budowę nielegalnej kolonii.

W piątek 9 grudnia żołnierze izraelscy aresztowali 29 dzieci oraz 4 kobiety pod zarzutem udziału w demonstracji.

W ostatnim czasie dwóch znaczących przywódców pokojowego ruchu oporu zostało aresztowanych i uwięzionych przez Izrael – Naji Tamimi i Bassem Tamimi. Obaj oskarżani są o „podburzanie” i organizowanie „nielegalnych” demonstracji.

Źródło: Al Jazeera
Tłumaczenie: AJ
Za: kampania-palestyna.pl

Pogrzeb Mustafy Tamimiego, 11.12.2011 – ZDJĘCIA

Starcia w Nabi Saleh po pogrzebie męczennika Mustafy Tamimiego

Zaraz po pogrzebie Mustafy Tamimiego zabitego przez żołnierza sił okupacyjnych bezpośrednim strzałem w twarz pociskiem z gazem łzawiącym wywiązały się starcia pomiędzy palestyńskimi demonstrantami a IDF na głównej ulicy pod wioską Nabi Saleh. Żołnierze bestialsko zaatakowali demonstrantów i aresztowali co najmniej 7 osób.

TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: