Wolna Palestyna

08/12/2011

Amerykański radykał – Przypadki Normana Finkelsteina – film

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 19:39

Dokument o dr Normanie G. Finkelsteinie, autorze m. in. książki pt. „Przedsiębiorstwo Holokaust” – wyklinanym przez światowe środowiska żydowskie, które wsparły holokaust podczas II wojny światowej, a dziś odpowiedzialność zrzucają głównie na Polaków.

Doktor Norman Finkelstein jest amerykańskim politologiem żydowskiego pochodzenia, którego rodzice podczas niemieckiej okupacji przeżyli getto warszawskie oraz piekło obozów (matka w Majdanku, ojciec w Oświęcimiu). Na skutek tych trudnych rodzinnych doświadczeń jest on obecnie jednym z największych krytyków polityki Izraela i Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie.

Jego prace znane są również w Polsce – po polsku ukazały się: „Przedsiębiorstwo Holokaust” (o eksploatowaniu przez żydów oraz najważniejszych polityków w Izraelu i USA tragedii swojego narodu), „Wielka hucpa. O pozorowaniu antysemityzmu i fałszowaniu historii” (pokazująca kwestię tzw. „antysemityzmu” w kontekście konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz mówiąca o zbrodniach izraelskich w Palestynie) oraz  „Gaza – O jedną masakrę za daleko”, którą Finkelstein poświęcił izraelskiemu atakowi na Strefę Gazy w grudniu 2008 roku.

Norman Finkelstein wszędzie, gdzie się pojawia, wywołuje kontrowersje. Dla jednych jest antybohaterem, dla innych nieustraszonym naukowcem. W filmie „Amerykański radykał – Przypadki Normana Finkelsteina” Davida Ridgena i Nicolasa Rossiera możemy poznać Finkelsteina z bliska: i jako człowieka, i jako myśliciela o „kontrowersyjnych” poglądach, które głosi w różnych miejscach świata dyskutując zarówno ze swoimi zwolennikami, jak i krytykami.

Film opowiada o jego życiu prywatnym, a także pracy naukowej i tezach, które głosi podczas wykładów na całym świecie oraz o prześladowaniach przez środowiska żydowskie, które za wszelką cenę starają się zniszczyć zarówno karierę zawodową jak i życie N. Finkelsteina.

Dokument w 2009 roku był pokazywany na festiwalu IDFA w Amsterdamie.

TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: