Wolna Palestyna

01/11/2011

UNESCO przyznało pełne członkostwo Palestynie, „Amerykanie” zaprzestają finansowania organizacji

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 17:05

Palestyna pełnoprawnym członkiem UNESCO

31 października Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) przyznała pełne członkostwo Palestynie. Za tą decyzją, którą podjęto podczas konferencji generalnej UNESCO w Paryżu, głosowało 107 państw, 14 było przeciw, a 52 wstrzymało się od głosu. Jest to pierwsza organizacja wyspecjalizowana ONZ, która przyjęła w swe szeregi Palestyńczyków od czasu, gdy prezydent Mahmud Abbas wystąpił 23 września o pełne członkostwo w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Wśród państw, które poparły palestyński wniosek, są m.in. Brazylia, Rosja, Chiny, Indie, Republika Południowej Afryki i Francja. Od głosu wstrzymała się m.in. Wielka Brytania. Przeciwko członkostwu Palestyny w UNESCO były m.in. Stany Zjednoczone, Kanada oraz Niemcy. Amerykańscy politycy już wcześniej zagrozili, że ich kraj przestanie finansować działalność UNESCO (finansowanie ze strony USA to 22 proc. budżetu organizacji), jeśli przyjmie ona wniosek palestyński.

UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) to organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki. Program UNESCO obejmuje działania na rzecz rozwoju nauki i kultury oraz udzielanie pomocy materialnej, technicznej i kadrowej w organizowaniu oświaty. Należą do niej 192 kraje. Obecnie na jej czele stoi Irina Bokowa z Bułgarii.

lewica.pl

Amerykanie nie wesprą UNESCO

Departament Stanu poinformował, że USA nie przekażą UNESCO 60 mln dolarów składek.

Rzeczniczka Departamentu Stanu Victoria Nuland powiedziała, że USA nie mają wyboru i wstrzymują finansowanie Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), zgodnie z amerykańskim prawem.

Prawodawstwo z lat 90. zakazuje Stanom Zjednoczonym finansowania każdej agendy ONZ przyznającej pełne członkostwo jakiemukolwiek podmiotowi, który nie dysponuje „uznawanymi międzynarodowo atrybutami” państwowości.

Amerykanie przekazują rocznie na działalność UNESCO 80 mln dolarów – 22 proc. jej budżetu. Waszyngton już wcześniej groził, że przestanie finansować UNESCO, jeśli przyjmie ona wniosek palestyński.

W poniedziałek na konferencji generalnej w Paryżu UNESCO przyjęła Autonomię Palestyńską na swego członka. Wzmocni to pozycję Palestyńczyków w ubieganiu się o pełne członkostwo w ONZ, co oznaczałoby uznanie niepodległości ich państwa.

Za tą decyzją głosowało 107 państw, 14 było przeciw, a 52 wstrzymały się od głosu. Przyjęto ją wiwatami. „Niech żyje Palestyna” – krzyknął po francusku jeden z delegatów na zakończenie długiego i pełnego napięcia posiedzenia.

Przeciwko przyznaniu Palestynie członkostwa UNESCO były m.in. USA, Izrael, Kanada, Niemcy, Holandia, Szwecja. Za opowiedziały się m.in. Brazylia, Rosja, Chiny, RPA oraz Francja i 10 innych członków UE, większość krajów arabskich, afrykańskich i latynoskich. Od głosu wstrzymały się m.in. Wielka Brytania, Włochy, Polska.

„Przyznanie członkostwa Palestynie zwiększa poczet członków UNESCO do 195″ – podała w komunikacie organizacja, która w ubiegły piątek przyznała członkostwo Sudanowi Południowemu.

Palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Malki uznał, że decyzja UNESCO to moment historyczny, który oznacza przyznanie Palestyńczykom nowych praw na arenie międzynarodowej.

Szef izraelskiej dyplomacji Awigdor Lieberman na wieść o przyjęciu Palestyny do UNESCO oznajmił, że Izrael powinien teraz rozważyć zerwanie wszelkich stosunków z Autonomią Palestyńską. Przyjęcie Palestyńczyków do UNESCO jako pełnego członka szkodzi widokom na wznowienie procesu pokojowego – stwierdza izraelskie MSZ w oświadczeniu. (sic!)

MSZ Izraela oświadczyło, że odrzuca decyzję UNESCO, bowiem „nie przekształca ona Autonomii Palestyńskiej w rzeczywiste państwo, a jedynie w niepotrzebny sposób utrudnia drogę do wznowienia negocjacji bliskowschodnich”. Resort wyraził jednocześnie żal, że Unii Europejskiej nie udało się na forum oenzetowskiej organizacji zająć jednolitego stanowiska wobec palestyńskiego wniosku.

Rzecznik Białego Domu Jay Carney powiedział, że przyjęcie Palestyńczyków do UNESCO jest przedwczesne, bezcelowe i podważa dążenia społeczności międzynarodowej do wypracowania pełnego planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu. Według niego wynik głosowania jest również przeszkodą we wznowieniu bezpośrednich negocjacji między Izraelem a Palestyńczykami.

niezależna.pl

Celebrations as Unesco vote to give Palestinians full membership

1 komentarz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: