Wolna Palestyna

18/09/2011

Protesty w Nabi Saleh

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 15:00

Jak podaje B`Tselem – izraelska organizacja praw człowieka: “Władze Izraela nie uznają podstawowego prawa mieszkańców palestyńskich wiosek do demonstrowania i stawiania pokojowego oporu wobec postępującej grabieży ziemi i budowy muru. Armia izraelska brutalnie traktuje demonstrantów, nawet wtedy, kiedy nie rzucają oni kamieniami”.

Tak było 16 września – podczas odbywającej się cotygodniowej demonstracji przeciwko murowi w wiosce Nabi Saleh. Żołnierze izraelscy strzelali gazem łzawiącym w stronę demonstrantów. Po opuszczeniu wioski przez protestujących, żołnierze IDF aresztowali mieszkańców wioski Bil`in Ashrafa Abu Rahmaha oraz Mohameta Khatiba, który został później przez nich pobity.

Przez resztę dnia i po zmroku shabab (młodzi chłopcy) rzucali kamieniami w buldożer izraelski, który miał na celu zniszczenie blokady ustawionej na drodze do Nabi Saleh. Celem blokady jest ochrona wioski palestyńskiej przez najazdem żołnierzy izraelskich.

Protesty objęły również okoliczne miejscowości, gdzie żołnierze  IDF strzelali do mieszkańców “gumowymi kulami”. Pociski te, to de facto duże, stalowe kulki otoczone cienką warstwą tworzywa sztucznego – które  mogą spowodować trwale uszkodzenie lub śmierć.

Nabi Saleh jest wioską znajdującą się 12 kilometrówod Jerozolimy, liczącą 668 mieszkańców. Większość wioski została oznaczona jako Strefa C, co stanowi 60% terytorium Zachodniego Brzegu będącego pod pełną wojskową kontrolą Izraela. Izraelskie osiedle Halamish, założone w 1977 r., znajduje się tuż obok. Wokół wioski władze Izraela budują mur, który odcina mieszkańców od ujęć wodnych, pól uprawnych i sadów.

Z powodu izraelskich ograniczeń nałożonych na miejskiego dostawcę, dostawy wodociągowe są nieregularne i czasem wioska nie otrzymuje wystarczającej ilości wody. Wcześniej wioska korzystała z kilku pobliskich źródeł, co pozwalało jej mieszkańcom na uzupełnianie ograniczonych dostaw wody. Jednak armia izraelska oraz żyjący w pobliżu izraelscy osadnicy często uniemożliwiają mieszkańcom Nabi Saleh korzystanie z tych zasobów.

Za: kampania-palestyna.pl

Nabi Saleh Protest 16-9-2011

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: