Wolna Palestyna

18/09/2011

Filharmonia Londyńska zawiesza muzyków za anty-izraelskie wypowiedzi

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 15:17

Ashraf Ezzat – 17.09.2011

„Według The Guardian muzyków ukarano po podpisaniu listu potępiającego orkiestrę Izraelskiej Filharmonii jako narzędzia izraelskiej propagandy”.

Raport opublikowany w brytyjskim dzienniku The Guardian mówi, że Londyńska Orkiestra Filharmoniczna zawiesiła na 9 miesięcy czworo muzyków za podpisanie się pod wezwaniem do odwołania koncertu izraelskiej orkiestry w Royal Albert Hall.

Jak mówi dziennik, orkiestra zawiesiła do czerwca 2012 r. wiolonczelistkę Sue Sutherley, skrzypków Toma Eisnera, Nancy Elan i Sarę Streatfeild za podpisanie listu potępiającego izraelską filharmonię służącą za narzędzie izraelskiej propagandy.

Muzycy w oświadczeniu stwierdzili, że ”odmawiając praw człowieka i naruszając prawo międzynarodowe, ukrywane za kulturową zasłona dymną, izraelska filharmonia jest, być może, głównym narzędziem w tej kampanii”, oraz że izraelska polityka wobec Palestyńczyków „odpowiada ONZ-owskiej definicji apartheidu”.

Raport mówi, że zarówno Orkiestra, jak i jej dyrektor Tim Walker, jak również jej szef, Martin Hohmann, wydali oświadczenie ws. zawieszeń, które miały stanowić „mocny i jasny przekaz, że ich akcje nie będą tolerowane… orkiestra nigdy nie ograniczy prawa jej muzyków do wyrażania swoich opinii, ale takie oświadczenie musi być wydane niezależnie od Londyńskiej Orkiestry”.

Oświadczenie mówi, że Orkiestra nie zamierza „zakończyć karier” muzyków, ale „według Orkiestry, muzyka i polityka nie powinny się ze sobą mieszać”

Posunięcie to ma miejsce po zakłóceniu występu izraelskiej Orkiestry 1 września, podczas corocznego koncertu z serii BBC Proms. [materiał filmowy z tego wydarzenia został ocenzurowany przez jewtube – WP]

Kilku protestantów wydawało okrzyki, kiedy Zubin Mehta stanął, by dyrygować Koncertem Skrzypcowym Brucha, podczas gdy pozostała publiczność gwizdała w odpowiedzi na protest.

Sarah Colborne, dyrektor Kampanii Solidarności z Palestyną, która zorganizowała protesty przeciwko koncertowi, powiedziała: „Czy Londyńska Orkiestra ukarałaby muzyków wypowiadających się przeciwko apartheidowi w Afryce Południowej, kiedy podobne wezwania o bojkot popierali artyści i sportowcy na całym świecie?

„Jest to zdumiewająco zły osąd dla Londyńskiej Orkiestry, żeby być postrzeganą jako atakującą muzyków, którzy tylko wyrażają swoje wsparcie dla praw człowieka i obronę obywatelskiego prawa, nawoływania do bojkotu instytucji, która udziela strategicznego wsparcia izraelskiej okupacji.

„Jeśli Orkiestra Londyńska nie chce być postrzegana jako opowiadająca się po którejś ze stron, i wspierająca państwo-okupanta przeciwko okupowanemu narodowi, to natychmiast musi skończyć z tym absurdalnym zawieszeniem tych muzyków”.

Tłumaczenie: Ola Gordon

Źródło: ashraf62.wordpress.com
Za: stopsyjonizmowi.wordpress.com

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: