Wolna Palestyna

10/09/2011

Szturm na ambasadę Izraela w Egipcie + komentarz Gilada Atzmona

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 20:05

Dziesiątki tysięcy Egipcjan wyszły wczoraj wieczorem na ulice Kairu. Ludzie domagali się od sprawujących władzę tymczasową wojskowych kontynuowania ‘porewolucyjnych’ reform. Ale dwa tysiące osób odłączyło się od tłumu i ruszyło na ambasadę Izraela.

Po piątkowych modlitwach tysiące ludzi przyszły na plac Tahrir. Domagali się przyspieszenia tempa demokratycznych reform i ustalenia daty wyborów. Protestowali też przeciw stawianiu cywilów przed sądami wojskowymi. Grupa ok. 2 tys. osób odłączyła się i poszła pod ambasadę Izraela. Ludzie zaczęli niszczyć okalający ją mur.

Za pomocą młotków i drągów demonstranci zniszczyli mur wokół budynku ambasady. Mur o wysokości około 2,5 metra postawiono w zeszłym miesiącu po fali protestów w związku ze śmiercią pięciu egipskich żołnierzy, którzy zginęli 18 sierpnia na półwyspie Synaj, gdy wtargnął tam oddział wojska izraelskiego. Władze egipskie podkreślały, że mur ma zapewniać ochronę wszystkim mieszkańcom wysokościowca, a nie ambasadzie izraelskiej, zajmującej tam 17. piętro.

Pod naporem demonstrantów w kilku miejscach mur ustąpił. Ludzie ruszyli na ambasadę. Policjanci i żołnierze stojący w pobliżu ambasady Izraela nie interweniowali, gdy demonstranci niszczyli ogrodzenie. Według państwowej telewizji podczas szturmowana konstrukcji rannych zostało 88 osób.

Jeden z demonstrantów zerwał flagę Izraela z ostatniego piętra budynku ambasady i rzucił ją na ulicę. Inni demonstranci zebrani obok budynku zareagowali na to okrzykami radości i spalili flagę.

To drugi przypadek usunięcia izraelskiej flagi z budynku ambasady w ciągu niespełna miesiąca. 21 sierpnia jeden z protestujących na jej miejscu umieścił flagę Egiptu.

Po tym, jak ludzie sforsowali mur, ruszyli do budynku. Kiedy setki dokumentów sfrunęły z okien budynku, przedstawiciel władz Izraela uspokajał, że wyrzucone dokumenty to „broszury i formularze trzymane we foyer” ambasady. „Ambasada jako taka nie została naruszona” – zapewnił.

Prezydent USA Barack Obama zapewnił premiera Izraela Benjamina Netanjahu, że Stany Zjednoczone „działają na wszystkich szczeblach” na rzecz rozwiązania sytuacji w Egipcie, w tym zabezpieczenia izraelskiej ambasady.

Izraelski ambasador uciekł z Egiptu 😀

Egipskie ministerstwo zdrowia podało, że w wieczornych i nocnych starciach rannych zostało 520 osób. Izraelski ambasador nie czekał na dalszy rozwój wydarzeń. Dziś rano wraz z rodziną i personelem ambasady w potężnej obstawie pojechał na kairskie lotnisko, skąd odleciał do Tel Awiwu. Egipskie MSW wprowadziło stan wyjątkowy.

Za: mig, pap, reuters, ap

EGYPT – IsraHell Embassy In Cairo Attacked By Protesters As Ambassador Flees!

Gilad Atzmon: Egipcjanie przypuścili szturm na izraelską ambasadę, inne narody powinny zrobić to samo

Zwycięski atak Egipcjan na izraelską ambasadę w Kairze ostatniej nocy prowadzi do dramatycznej decyzji: samolot Izraelskich Sił Powietrznych zabiera ambasadora, pracowników dyplomatycznych i ich rodziny do Izraela.

I zastanawiam się, ile jeszcze upłynie czasu, zanim Amerykanie, Brytyjczycy, Hindusi, Francuzi, Chińczycy, Argentyńczycy i inni zrobią to samo.

Naród egipski udowodnił, że jest daleko bardziej odpowiedzialny i etyczny niż jego polityczni przywódcy. Obywatele świata powinni podążyć w jego ślady.

Nie ma miejsca dla rasistowskiego, dokonującego czystek etnicznych Izraela pośród narodów.

Reklamy

2 Komentarze

  1. […] Szturm na ambasadę Izraela w Egipcie + komentarz Gilada Atzmona Dodaj doLike this:LikeBe the first to like this post. Komentarze (0) Trackbacki (0) Dodaj komentarz Trackback […]

    Polubienie

    Pingback - autor: Egipcjanie demolują mur wokół izraelskiej ambasady « Stop Syjonizmowi — 12/09/2011 @ 10:21

  2. […] Szturm na ambasadę Izraela w Egipcie + komentarz Gilada Atzmona Podziel się na:TwitterEmailFacebookLinkedInLike this:LikeBe the first to like this post. […]

    Polubienie

    Pingback - autor: Egipcjanie demolują mur wokół izraelskiej ambasady « Loża bez tajemnic — 14/09/2011 @ 21:15


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: