Wolna Palestyna

06/08/2011

Izrael przyjął projekt ustawy, wg której Palestyńczycy mają płacić za wyburzanie własnych domów

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 16:49

29.06.2011

Komisja izraelskiego Knessetu (parlamentu) przyjęła pierwszy projekt ustawy mówiącej o tym, że Palestyńczycy będą zmuszani do płacenia izraelskiemu rządowi kosztów wyburzania ich własnych domów.

Ustawa zostanie teraz przekazana do całego Knessetu na końcowe czytanie, gdzie prawdopodobnie zostanie przyjęta ze względu na obecny układ sił w Knessecie.

Od 1967 r. izraelskie siły wyburzyły 24 813 palestyńskich domów. 90% tych domów zostało zburzonych z przyczyn „administracyjnych” – ich właściciele albo nie mieli pozwolenia na budowę, albo domy znajdowały się na obszarach przeznaczonych przez izraelskie wojsko na ekspansję. Od 1967 r. władze izraelskie nie przyznawały Palestyńczykom pozwoleń budowlanych na Terytoriach Okupowanych. Pozostałe 10% wyburzeń miało charakter „karny” i obejmowało domy Palestyńczyków oskarżonych o ataki na Izrael lub domy ich krewnych.

W pierwszych pięciu miesiącach 2011 r. izraelskie siły zniszczyły więcej palestyńskich domów niż przez cały rok 2010 pozostawiając bez dachu nad głową 706 Palestyńczyków, w tym 341 nieletnich. Dane pochodzą z najnowszych statystyk opublikowanych przez Izraelską Administrację Cywilną [Israeli Civil Administration].

Jeśli ustawa zostanie przyjęta przez Knesset, każdy Palestyńczyk, którego dom zostanie zburzony przez izraelskie wojsko, będzie musiał zapłacić tysiące dolarów na pokrycie kosztów wyburzenia. Już teraz wielu Palestyńczyków, głównie w Jerozolimie, zostało zmuszonych do zapłacenia za zniszczenie swoich własnych domów.

Izrael do wyburzania palestyńskich domów używa produkowanych w Stanach Zjednoczonych przez korporację Caterpillar pancernych buldożerów D9. Stało się to przyczyną nawoływania przez amerykańskich i międzynarodowych aktywistów do bojkotowania korporacji Caterpillar; mówią oni, że używanie buldożerów w celu burzenia domów Palestyńczyków jest pogwałceniem prawa międzynarodowego i Czwartej Konwencji Genewskiej.

http://www.imemc.org/article/61573

Zobacz także:  Wyburzenia domów na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych

TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: