Wolna Palestyna

17/07/2011

„Kto łamie szabas, ten powinien umrzeć” :D

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 02:22

Setki ortodoksyjnych Żydów starły się z policją w Jerozolimie. Protestowali przeciw „desakralizacji szabasu”, próbując nie dopuścić do ruchu samochodów na położonej w centrum miasta ulicy Newim.

Ubrani w tradycyjne stroje: czarne kapelusze i płaszcze lub futrzane czapy i kaftany złotego koloru demonstranci starli się z policjantami, rzucając w nich kamieniami, workami z wodą i kubłami na śmieci. Pluli na funkcjonariuszy i wyzywali ich od nazistów, wykrzykując również wers Tory: „Kto łamie szabas, ten powinien umrzeć”.

Blokują skrzyżowania

Jeden z protestujących został aresztowany pod zarzutem ataku na policjanta.

W demonstracji wzięli też udział rabini, w tym David Kahn, przywódca ultrakonserwatywnej sekty z dzielnicy Mea Szearim.

Od wielu tygodni ortodoksyjni Żydzi próbują w czasie weekendów blokować skrzyżowanie ulic Newim i Strauss, które wyznaczają południową granicę obszaru zamieszkanego w centrum Jerozolimy przez konserwatywnych wyznawców judaizmu. Dalej rozciąga się strefa pełna placówek handlowych i kulturalnych. Decyzją władz miasta w okolicy tej od dwóch lat czynny jest w szabas wielki parking.

Sobotni incydent był już setnym z kolei protestem w tej spornej kwestii.

Przez całą dobę nie jeżdżą miejskie autobusy

Wyznawcy judaizmu mają obowiązek w czasie szabasu, czyli od zmierzchu w piątek do zachodu słońca w sobotę zaniechać wszelkiej pracy. Interpretowane jest to współcześnie również jako zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Przez całą dobę nie jeżdżą np. miejskie autobusy.

pap

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: