Wolna Palestyna

09/06/2011

Iran: Zapowiedź konferencji nt. broni nuklearnej Izraela

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 14:35

W Teheranie w dniach 12-13 czerwca odbędzie się druga Międzynarodowa Konferencja o Rozbrojeniu i Nierozprzestrzenianiu, podczas której omówiona zostanie między innymi dwuznaczna polityka nuklearna Izraela. Konferencja odbędzie się rok po pierwszej, zatytułowanej „Energia Nuklearna dla Wszystkich, Broń Nuklearna dla Nikogo”.

W spotkaniach wezmą udział międzynarodowi eksperci, ambasadorzy i przedstawiciele organizacji międzynarodowych takich jak ONZ i Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

Irański wiceminister spraw zagranicznych Mehdi Akhoundzadeh 8 czerwca powiedział Press TV, że konferencja rzuci światło na dwuznaczne deklaracje władz Izraela, które nie chcą ani potwierdzić, ani zaprzeczyć posiadaniu broni nuklearnej. Przypomniał, że USA i sprzymierzeńcy tego kraju wywierają silną presję na kraje takie jak Iran, które nie mają broni nuklearnej, jednocześnie ignorując wyłaniające się zagrożenie atomowe dla Bliskiego Wschodu ze strony Izraela.

Odkąd w 1958 roku Izrael rozpoczął budowę zakładów przetwarzania plutonu i uranu w Dimonie na pustyni Negew, istnieją podejrzenia, że potajemnie wyprodukowała dużą liczbę głowic nuklearnych, stając się w ten sposób jedynym ich posiadaczem na Bliskim Wschodzie. Były prezydent USA Jimmy Carter potwierdził swego czasu istnienie atomowego arsenału Izraela, który według jego relacji liczy od 200 do 300 głowic.

Iran został objęty przez Radę Bezpieczeństwa ONZ już czwartą rundą sankcji, która ma odwieść ten kraj od rzekomej realizacji wojskowego programu zbrojeń. Władze Iranu deklarują, że program ma charakter pokojowy, i mają prawo do produkcji energii atomowej do realizacji celów innych niż zbrojenia.

Za: http://www.presstv.com/detail/183808.html

Jarosław Klebaniuk
lewica.pl/?id=24612

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: