Wolna Palestyna

06/06/2011

Wzgórza Golan: Izraelska armia zabiła 23 demonstrantów

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 12:29

Według informacji opublikowanych przez syryjską telewizję państwową, 23 osoby, w tym dwunastoletni chłopiec, zostały zabite przez izraelskich żołnierzy w czasie demonstracji, jaka miała miejsce 5 czerwca nieopodal muru granicznego na Wzgórzach Golan na granicy Izraela z Syrią. Innych 325 osób zostało rannych.

Celem demonstracji było uczczenie kolejnej rocznicy Wojny Sześciodniowej 1967 roku. Demonstranci planowali symboliczne zawieszenie syryjskiej flagi na okupowanych terenach Wzgórz Golan. To właśnie w czasie tej próby doszło do rozlewu krwi.

Cytowani przez agencje prasowe przedstawiciele izraelskiej armii tłumaczyli, że „dziesiątki Syryjczyków zbliżały się w kierunku granicy i IDF (Izraelskich Sił Zbrojnych), więc oddziały nie miały innego wyjścia, niż otwarcie ognia”.

Do burzliwych starć demonstrantów z izraelskim wojskiem doszło też w Jerozolimie. W Nablusie na Zachodnim Brzegu odbył się marsz młodzieży z tamtejszych szkół, w którym udział wzięło 2500 osób. Rocznicę wojny obchodzono także w Strefie Gazy.

Bartłomiej Zindulski
lewica.pl/?id=24585

In Pictures: ‚Naksa Day’ Golan protests

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: