Wolna Palestyna

05/06/2011

Umowa pomiędzy Izraelem a libijskimi rebeliantami?

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 04:27

Dokument, którego istnienie prezentujemy obok, pojawił się dwa tygodnie temu w libijskiej telewizji państwowej. Jak informowano, zdobyto go dzięki ukraińskiemu wywiadowi. Zgodnie z treścią tego dokumentu, w zamian za pomoc wojskową, rebeliancki rząd w Benghazi zgodził się na założenie na terenie Libii bazy wojskowej przez Izrael.

Ciężko wyrokować na temat jego autentyczności, aczkolwiek nie zmienia to faktu, że dokument wywołał małe zamieszanie w regionie. Prezentowany dokument posiada formę zeskanowaną. Informacje w nim zawarte posiadają wręcz sensacyjny charakter. Mogą jednak stanowić, co jednak nie jest także pewne do końca, element wojny informacyjnej.

Tłumaczenie arabskiego tekstu (granatowa czcionka) znajdującego się po prawej stronie zdjęcia-dokumentu:

Oto tekst zdradzieckiej umowy zawartej pomiędzy Izraelem a samozwańczym rządem utworzonym przez rebeliantów w Benghazi.

Umowa zobowiązuje Izrael do pomocy w zakresie zaopatrzenia w broń, szkolenia rebeliantów w celu utworzenia oddziałów specjalnych, oraz do położenia nacisku na kraje europejskie i arabskie, aby te uznały ich rząd.

W zamian obiecują Izraelowi prawo do założenia bazy militarnej w Dżabal al-Achdar (Jabal al Akhdar-Green Mountain Area) na 30 lat z możliwością przedłużenia.

Informacje dodatkowe:

– Jabal al Akhdar-Green Mountain Area leży we wschodniej części Libii. Po okupacji włoskiej, po II Wojnie Światowej, Brytyjczycy przejęli wschodnią część kraju.

– Ciekawostką jest, że właśnie ten rejon Libii lub Palestynę Wielka Brytania zaproponowała po zakończeniu II WŚ jako ziemię, na której miało powstać przyszłe państwo Izrael.

Tłumaczenie z arabskiego: Agnieszka Kabzińska

Źródło: libya17f.com
Za:
geopolityka.org

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: