Wolna Palestyna

05/06/2011

Palestyńskie demonstracje w rocznicę Naksy

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 20:02

5 czerwca izraelska armia otworzyła ogień do osób protestujących na granicy z Syrią z okazji 44. rocznicy wojny sześciodniowej, określanej przez Palestyńczyków jako Naksa (Yawm an-Naksa), czyli zajęcia przez Izrael Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu Jordanu.

Palestyńscy manifestanci rzucali kamieniami przez graniczny płot oddzielający Syrię od okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan. Jak podaje syryjska telewizja państwowa, zginęły 3 osoby a 10 zostało rannych, źródła izraelskie nie potwierdziły jednak informacji o ofiarach [według najnowszych syryjskich doniesień zostało zabitych 14 osób, w tym kobieta i dziecko, a ponad 220 rannych; izraelska armia poinformowała o 12 ofiarach – WP].

Podobny protest planowany na granicy izraelsko-libańskiej został odwołany po tym, jak władze Libanu ogłosiły ten teren zamkniętym obszarem wojskowym. Protest zorganizowano więc w 12 istniejących w tym kraju obozach dla palestyńskich uchodźców.

Do starć między Palestyńczykami i działaczami lewicowymi a izraelskimi służbami porządkowymi doszło na posterunku granicznym Kalandia oddzielającym Jerozolimę od Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu. Według [izraelskiej – WP] gazety „Jerusalem Post” około 250 manifestantów rzucało w kierunku policji granicznej koktajlami Mołotowa, płonącymi oponami i kamieniami. Aby rozproszyć tłum, policja użyła gazu łzawiącego, granatów hukowych oraz gumowych kul.

Do zamieszek doszło w Hebronie oraz okolicach Nablusu, gdzie Palestyńczycy chcieli wedrzeć się do zamieszkałej przez żydowskich osadników wioski Elon Moresh.

Demonstracje odbyły się także w Ramallah oraz Beit Hanun w Strefie Gazy.

Jak podaje agencja prasowa Ma`an, na posterunku wojskowym w okolicach Betlejem miejscowi chrześcijanie zorganizowali modlitwę o „pokój i sprawiedliwość”.

Szymon Martys
lewica.pl/?id=24579

TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: