Wolna Palestyna

02/06/2011

W czerwcu kolejna Flotylla Wolności do Strefy Gazy

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 14:47

Kolejna Flotylla Wolności popłynie pod koniec czerwca z pomocą humanitarną do Strefy Gazy, objętej izraelską blokadą – ogłosili we wtorek 31 maja działacze koalicji Flotylli Wolności. Oświadczenie złożyli w pierwszą rocznicę poprzedniego rejsu zakończonego atakiem sił izraelskich, w wyniku którego zginęło 9 osób, a ponad 50 zostało rannych.

Aktywiści maja się udać do siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, aby uzyskać wsparcie Unii Europejskiej dla swej akcji.

W skład tegorocznego konwoju wejdzie także “Mavi Marmara”, ten sam turecki statek, na który Izraelczycy dokonali ataku w ubiegłym roku.

W połowie kwietnia 2011 r. Izrael zabiegał w ONZ, by powstrzymała kolejną Flotyllę Wolności. Władze Izraela chcą, by poszczególne kraje powstrzymały swoich obywateli oraz statki przed udziałem w rejsie konwoju humanitarnego.

Oświadczenie Flotylli Wolności:

“Chociaż z zadowoleniem przyjmujemy decyzję rządu egipskiego w sprawie regularnego otwarcia przejścia w Rafah między Egiptem a okupowaną Strefą Gazy, nie zmienia to faktu, że Izrael nadal utrzymuje nielegalną blokadę. Przejście w Rafah jest otwarte dla pieszych, ale nie dla przepływu towarów. Izrael nadal kontroluje wszystkie przejścia towarowe ze Strefą Gazy i poważnie ogranicza ilość wwożonych do Strefy Gazy towarów. Ponadto uniemożliwia Palestyńczykom korzystanie z morza (rybołówstwo) i przestrzeni powietrznej, co uniemożliwia odbudowę celowo zniszczonej gospodarki. W związku z tym naszym celem wciąż jest przełamanie blokady Strefy Gazy. Apelujemy do wszystkich państw, ONZ i organizacji międzynarodowych o wsparcie naszej akcji i powstrzymanie państwa Izrael przed atakiem na nasze statki. Odrzucamy możliwość dostarczenia pomocy humanitarnej do Strefy Gazy tradycyjnymi kanałami kontrolowanymi przez Izrael, jako że byłoby to równoznaczne z akceptacją brutalnego i bezprawnego systemu. To byłoby tak samo bezsensowne, jak wzywanie mieszkańców Tunezji i Egiptu do zmiany swojej sytuacji w ramach systemów ustanowionych przez Mubaraka i Ben Alego.

Usiłując zbagatelizować międzynarodowy charakteru naszej misji, w którą angażują się tysiące ludzi, Izrael stara się przedstawić Flotyllę Wolności jako inicjatywę sponsorowaną przez rząd turecki. Nasza koalicja docenia stanowisko, jakie zajął rząd Turcji w obronie prawa międzynarodowego i obywateli swojego kraju. Jesteśmy również dumni ze współpracy z organizacją IHH i tysiącami obywateli tureckich wspierających nasze pokojowe działania. Flotylla Wolności jest jednak międzynarodową koalicją organizacji niezależnych od rządów. IHH jest jednym z 22 koalicjantów. Reprezentujemy obywateli całego świata, którzy nie chcą milczeć, kiedy Izrael łamie prawa Palestyńczyków, a przemoc władz izraelskich nas nie zniechęci.

(…) Ponawiamy nasze wezwanie do rządów o dołożenie wszelkich starań w celu zapewnienia, by Izrael nie powtórzył ataku na statki Flotylli Wolności. Swoją siłę czerpiemy z ducha walki społeczeństw regionu przeciwstawiających się przemocy i tyranii, walczących o wolność i prawa człowieka przy wsparciu całego świata. Apelujemy do naszych rządów, aby zrobiły to samo.”

Więcej informacji na stronie http://www.freegaza.org/

Za: kampania-palestyna.pl

TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: