Wolna Palestyna

28/05/2011

Egipt otwiera na stałe przejście graniczne w Rafah ze Strefą Gazy

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 13:19

Od soboty przejście będzie otwarte codziennie od godz. 9 do godz. 21, oprócz piątków i dni świątecznych. Egipskie władze wojskowe podjęły tę decyzję, by zakończyć palestyńskie podziały i osiągnąć narodowe pojednanie – podała MENA.

Otwarcie przejścia umożliwi Palestyńczykom mieszkającym w Gazie swobodne opuszczanie tego obszaru po raz pierwszy od 2007 r.

Całkowite otwarcie przejścia zapowiedział pod koniec kwietnia egipski minister spraw zagranicznych Nabil el-Arabi. Jako “wstyd dla Egiptu” określił wówczas politykę w sprawie Rafah, jaką prowadził reżim obalonego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, który zamknął jedyne lądowe wyjście z Gazy, które nie prowadziło przez Izrael.


To nie koniec blokady

Mustafa Barghouti – wieloletni aktywista i były kandydat na prezydenta Autonomii Palestyńskiej, powiedział dziennikarzom Al Jazeery, że otwarcie granicy w Rafah to “duży krok naprzód”.

“Setki ludzi straciło życie, ponieważ nie mogli uzyskać pomocy medycznej w Strefie Gazy, tysiące studentów nie miało możliwości wyjazdu na studia, tysiące firm upadło” – powiedział Barghouti.

“Ale to nie koniec blokady. Transport materiałów konstrukcyjnych do Gazy jest nadal zakazany, a to oznacza, że 25 tysięcy domów, które zostały zniszczone przez Izrael w Strefie Gazy nie zostanie odbudowane”.

“Doceniamy inicjatywę Egiptu. Jest to jedna z największych zmian od czasu egipskiej rewolucji” – powiedział Barghouti.

Nadal będą obowiązywały ograniczenia w ruchu. Wszystkie kobiety i dzieci poniżej 18 roku życia, jak również mężczyźni po 40 roku życia będą mogli opuścić Strefę Gazy bez wizy. Jednak mężczyźni między 18 a 40 rokiem życia, aby przekroczyć przejście w Rafah, będą potrzebowali wizy egipskiej, którą można uzyskać w Ramallah na Zachodnim Brzegu. Według nieoficjalnych informacji władze Egiptu planują otwarcie swojej placówki w Strefie Gazy aby umożliwić mieszkańcom Gazy otrzymanie wizy.

Źródło: Al Jazeera
Za: kampania-palestyna.pl

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: