Wolna Palestyna

21/05/2011

Francja potępiła Izrael za budowanie nowych osiedli w Palestynie

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 00:00
Francja potępiła w piątek zapowiedzianą przez władze Izraela budowę ponad półtora tysiąca nowych mieszkań w dwóch dzielnicach okupowanej Wschodniej Jerozolimy, którą Palestyńczycy uważają za stolicę swego przyszłego państwa.

Rzecznik francuskiego MSZ Bernard Valero oświadczył: – Kolonizacja jest w świetle prawa międzynarodowego nielegalna. Podkopuje zaufanie między stronami i stanowi przeszkodę na drodze do rozwiązania polegającego na istnieniu dwóch państw” (Państwa Izrael i Państwa Palestyńskiego).

Komisja planowania izraelskiego MSW dała w czwartek zielone światło w sprawie budowy 620 mieszkań w osiedlu żydowskim założonym w ramach polityki kolonizacyjnej Izraela w dzielnicy Jerozolimy Pisgat Zeew i 900 mieszkań w dzielnicy Har Homa, wznoszonej w pobliżu Betlejem (Zachodni Brzeg).

Agencja AFP zwraca uwagę na fakt, że decyzję tę Izrael ogłosił w przeddzień spotkania premiera Benjamina Netanjahu z prezydentem USA Barackiem Obamą. – Decyzja ta jest szczególnie szkodliwa, ponieważ podjęto ją właśnie w chwili, gdy powinny zostać wznowione – na podstawach nakreślonych przez Unię Europejską i wymienionych przez prezydenta Obamę w jego czwartkowym przemówieniu – bezpośrednie rozmowy między Izraelczykami i Palestyńczykami – powiedział francuski rzecznik.

Barack Obama, nawiązując do stanowiska europejskiego, opowiedział się w czwartek za utworzeniem Państwa Palestyńskiego w granicach z 1967 roku, co natychmiast zakwestionował premier Izraela, Benjamin Netanjahu.

pap

TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: