Wolna Palestyna

13/05/2011

Omar Faris: Ich święto – Nasz Dramat. Oświadczenie w 63. rocznicę Nakby i Palestyński Dzień Gniewu

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 01:29

Izrael świętuje 63 lat swego istnienia, przedstawiciele niektórych państw składają gratulacje – ale nie dla wszystkich dzisiejszy dzień jest dniem radości. To także wspomnienie o utraconej ziemi, o zdeptanej godności i zapomnieniu przez świat. To krew tysięcy Palestyńczyków i łzy milionów uchodźców stały się ceną powstania i ekspansji terytorialnej państwa Izrael. Do dziś Izrael odmawia wzięcia na siebie odpowiedzialności za palestyńską Nakbę – czystkę etniczną przeprowadzoną na 750 tys. Palestyńczyków w latach 1947-48, odmawia uznania praw uchodźców, a nawet prawa to narodowej tożsamości Palestyńczyków zamieszkałych w granicach Izraela z 1967 roku. Jednocześnie korzystając ze wsparcia USA i niektórych rządów Europy rozwija i zaostrza reżim apartheidu na całym terytorium pozostającym obecnie pod jego kontrolą. Ofiara Palestyny nie pójdzie jednak na marne. Trud życia pod butem izraelskiej okupacji w bantustanach na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy wpisze się w przyszłe zwycięstwo! Nie trzeba zbyt daleko szukać – historia daje nam Palestyńczykom nadzieję na lepsze jutro. To nadzieja milionów uchodźców na powrót do ich własnej ziemi, na wolność i sprawiedliwość bez terroru okupacji. Wszystkie rezolucje ONZ określają izraelską okupację jako bezprawną i gwarantują narodowi palestyńskiemu prawo do powrotu do własnej ojczyzny oraz do utworzenia własnego, niepodległego państwa ze stolicą w Jerozolimie bez obcej dominacji, bez nielegalnych i uzbrojonych osadników pełnych rasistowskiej nienawiści.

Obojętność i niewiedza o historii i teraźniejszości dramatu Palestyńczyków tworzy warunki przyzwolenia dla przestępczej polityki Izraela i daje jego władzom poczucie bezkarności. Nie chcemy zepchnąć Żydów z Izraela do morza – chcemy zmusić Izrael, aby nie czynił tego Palestyńczykom. Chcemy tylko, by Izrael respektował podstawowe akty dotyczące praw człowieka, które sam ratyfikował! Pod kolorowym opakowaniem grejpfrutów z JAFFY kryją się krew i łzy tych, których wypędzono i tych, którzy stłoczeni w obozach, terroryzowani blokadami, punktami kontrolnymi, łapankami, godzinami policyjnymi – próbują jakoś żyć w zamkniętych enklawach strefy A, która stanowi ledwie kilka procent Palestyńskich Terytoriów Okupowanych. Świadome powagi sytuacji społeczeństwo może wywrzeć skuteczną presję na rządzących. Pokojowa presja międzynarodowa na rząd w Tel Awiwie może być skuteczna, jeśli bojkot produktów izraelskich, wycofanie inwestycji z tego państwa i nałożenie na nie sankcji staną się powszechne. Silny i głośny sprzeciw wobec propagandowej manipulacji jakiej jesteśmy poddawani może być początkiem rewolucji, która zmusi Izrael przynajmniej do złagodzenia okupacji. Palestyńczycy z Polski apelują do Was o poparcie i solidarność. Kilka tygodni temu polski rząd wyparł się dobrych stosunków z Palestyną – podczas wizyty w Izraelu premier RP nie odwiedził Ramalli pomimo zaproszeń z naszej strony. W naszej kulturze to policzek dla nas.

Apelujemy do związków zawodowych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, do wszystkich związków wyznaniowych, a zwłaszcza do Kościoła katolickiego, który w Polsce ma ogromny wpływ na ludzi, do środków masowego przekazu, do Polskiego Czerwonego Krzyża i innych organizacji humanitarnych. Apelujemy do Polaków i Polek tak ciężko doświadczonych przez los i tak bohatersko broniących się przed każdym agresorem. Apelujemy do spadkobierców tradycji i wartości, o które walczyli bohaterowie powstania warszawskiego i powstania w getcie warszawskim. Apelujemy o podjęcie wszelkich możliwych działań, aby położyć kres cierpieniom narodu palestyńskiego i zmusić rząd Izraela do zakończenia agresji i okupacji, która jest zagrożeniem dla wszystkich ludzi na świecie, także i dla samych Żydów.

Omar Faris w imieniu Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Palestyńczyków Polskich

kampania-palestyna.pl


Zobacz: Al-Nakba, czyli jak naprawdę rodził się Izrael

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: