Wolna Palestyna

28/04/2011

Wstępne porozumienie Hamasu z Fatah

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 14:16

Rywalizujące ze sobą ugrupowania palestyńskie: islamski Hamas i Fatah prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie utworzenia tymczasowego rządu jedności i ustalenia daty wyborów.

Decyzja ta została podjęta w Egipcie i jest rezultatem wielu tajnych spotkań.

Porozumienie zawarto ku zdziwieniu wielu przedstawicieli władz, gdyż Hamas i Fatah są podzielone co do sposobu rozwiązania wieloletniego konfliktu z Izraelem.

– Obie strony podpisały wstępne dokumenty w sprawie porozumienia. Wszystkie punkty sporne zostały przezwyciężone – powiedział rzecznik władz Hamasu Taher al-Nono.

Dodał, że wkrótce władze Egiptu zaproszą obie strony na uroczystość podpisania porozumienia w sprawie narodowego pojednania.

Informacje na temat porozumienia jako pierwszy przekazał egipski wywiad, który pośredniczył w rozmowach. W oświadczeniu, wydanym za pośrednictwem egipskiej agencji MENA, służby wywiadowcze podały, że delegacja Hamasu z wiceprzewodniczącym jego biura politycznego Musą Abu Marzukiem na czele porozumiała się z członkiem komitetu centralnego Fatahu Azzamem al-Ahmadem.

– Konsultacje zakończyły się całkowitym porozumieniem w sprawie wszystkich punktów dyskusji – brzmi komunikat.

Al-Ahmad i Abu Marzuk poinformowali, że porozumienie dotyczy wszystkich punktów spornych, w tym utworzenia rządu przejściowego, który w ciągu roku przygotuje wybory prezydenckie i parlamentarne, uzgodnień w sprawie bezpieczeństwa oraz restrukturyzacji Organizacji Wyzwolenia Palestyny w taki sposób, by mógł do niej dołączyć Hamas.

Przywrócenie palestyńskiej jedności jest postrzegane jako kluczowe dla ożywienia wszelkich perspektyw powstania państwa palestyńskiego.

pap

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: