Wolna Palestyna

28/04/2011

Wstępne porozumienie Hamasu z Fatah

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 14:16

Rywalizujące ze sobą ugrupowania palestyńskie: islamski Hamas i Fatah prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie utworzenia tymczasowego rządu jedności i ustalenia daty wyborów.

Decyzja ta została podjęta w Egipcie i jest rezultatem wielu tajnych spotkań.

Porozumienie zawarto ku zdziwieniu wielu przedstawicieli władz, gdyż Hamas i Fatah są podzielone co do sposobu rozwiązania wieloletniego konfliktu z Izraelem.

– Obie strony podpisały wstępne dokumenty w sprawie porozumienia. Wszystkie punkty sporne zostały przezwyciężone – powiedział rzecznik władz Hamasu Taher al-Nono.

Dodał, że wkrótce władze Egiptu zaproszą obie strony na uroczystość podpisania porozumienia w sprawie narodowego pojednania.

Informacje na temat porozumienia jako pierwszy przekazał egipski wywiad, który pośredniczył w rozmowach. W oświadczeniu, wydanym za pośrednictwem egipskiej agencji MENA, służby wywiadowcze podały, że delegacja Hamasu z wiceprzewodniczącym jego biura politycznego Musą Abu Marzukiem na czele porozumiała się z członkiem komitetu centralnego Fatahu Azzamem al-Ahmadem.

– Konsultacje zakończyły się całkowitym porozumieniem w sprawie wszystkich punktów dyskusji – brzmi komunikat.

Al-Ahmad i Abu Marzuk poinformowali, że porozumienie dotyczy wszystkich punktów spornych, w tym utworzenia rządu przejściowego, który w ciągu roku przygotuje wybory prezydenckie i parlamentarne, uzgodnień w sprawie bezpieczeństwa oraz restrukturyzacji Organizacji Wyzwolenia Palestyny w taki sposób, by mógł do niej dołączyć Hamas.

Przywrócenie palestyńskiej jedności jest postrzegane jako kluczowe dla ożywienia wszelkich perspektyw powstania państwa palestyńskiego.

pap

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: