Wolna Palestyna

28/04/2011

Masowe antyizraelskie demonstracje w Kairze

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 22:30

Tysiące Egipcjan zebrało się 27 kwietnia przed ambasadą Izraela w Kairze domagając się niezwłocznego zerwania stosunków z reżimem w Tel Awiwie a także wstrzymania eksportu gazu ziemnego do Izraela. Zagrozili, że będą kontynuowali masowe demonstracje, jeśli obecny rząd nie zerwie związków z izraelskim reżimem.

Pod rządami Hosniego Mubaraka Egipt ułatwiał Izraelowi realizację jego celów, pomagając w narzucaniu blokady Strefy Gazy po tym, jak demokratycznie wybrany rząd Hamasu przejął kontrolę nad tym terytorium w 2007 roku. Blokada doprowadziła do kryzysu humanitarnego, któremu próbowała zaradzić m.in. międzynarodowa Flotylla z pomocą, napadnięta pod koniec maja 2010 roku przez izraelskie siły specjalne.

Znacząca egipska partia polityczna, Bractwo Muzułmańskie, zażądała niedawno, by Najwyższa Rada Wojskowa podjęła natychmiastowe działania dla przełamania oblężenia Gazy.

Jak podaje portal Press Tv, egipskie partie polityczne utrzymują, że blokada Gazy służy amerykańskim i izraelskim interesom i zagraża stabilności i niepodległości regionu.

Władze Izraela wielokrotnie groziły rozpoczęciem nowej dużej ofensywy przeciwko Gazie. Według nich atak ten mógłby doprowadzić do jeszcze większych szkód niż ten, który na przełomie 2008 i 2009 roku spowodował śmierć ponad 1400 Palestyńczyków, w większości cywilów, w tym kobiet i dzieci.

lewica.pl, uzup. własne

Źródło: http://www.presstv.ir/detail/177032.html

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: